Tajemnica zniknięcia generała

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Paweł Stachnik

Tajemnica zniknięcia generała

Paweł Stachnik

6 SIERPNIA 1927. Dochodzi do zaginięcia gen. Włodzimierza Zagórskiego. Skonfliktowany z Piłsudskim oficer najprawdopodobniej zostaje zamordowany. Sprawa do dziś nie została wyjaśniona.

Tego dnia o godz. 19.45 na Dworzec Wileński w Warszawie wjechał pociąg osobowy z Wilna. Wysiadło z niego trzech ludzi: dwóch oficerów - major i kapitan - oraz cywil w garniturze i płaszczu. Na peronie podeszło do nich trzech wojskowych i ordynans, a potem cała grupa skierowała się do wyjścia. Przed dworcem cywil i dwóch oficerów wsiadło do ciemnozielonego forda, a samochód ruszył w kierunku śródmieścia.

Cywilem w garniturze był Włodzimierz Zagórski, generał brygady WP, były dowódca lotnictwa wojskowego, aresztowany po przewrocie majowym i od ponad roku przetrzymywany w więzieniu w Wilnie. Towarzyszącymi mu oficerami byli mjr Zygmunt Wenda, adiutant Józefa Piłsudskiego, oraz kpt. Lucjan Miładowski, również adiutant Marszałka.

Gdy samochód dotarł na Krakowskie Przedmieście, generał poprosił, by się zatrzymać, bo chce udać się do pobliskiej łaźni i wziąć kąpiel po podróży. Kierowca stanął więc naprzeciw łaźni „Pod Messalką”, a Zagórski pożegnał się i wysiadł. Wtedy widziany był po raz ostatni. Nigdy nie pojawił się u swojej rodziny, nie stawił się też do obowiązkowego raportu u Piłsudskiego w Belwederze.

Tajemnicze zniknięcie generała wzbudziło sensację w całym kraju. Snuto rozmaite domysły i przypuszczenia, prowadzono urzędowe śledztwo, wyznaczono nagrodę za wskazanie jego miejsca pobytu. Największą popularność zdobyła teoria, że Zagórski, uważany za osobę z pewnych względów zagrażającą Marszałkowi, został zamordowany przez oficerów-piłsudczyków.

Faktem jest, że sprawa zniknięcia generała nigdy nie została do końca wyjaśniona. Nigdy też nie znaleziono jego ciała. Być może jednak - jak się za chwilę przekonamy - wydarzenia po jego przyjeździe do Warszawy przebiegały inaczej, a mroki skrywające dalsze losy Zagórskiego można nieco rozjaśnić.

Dwie osobowości

Włodzimierz Zagórski był synem powstańca styczniowego Jana Zagórskiego i córki rosyjskiego generała, Anny Kozłow. Zdobył gruntowne wykształcenie: ukończył szkołę handlową i zaliczył sześć semestrów prawa. Znał kilka języków obcych. Jako zawód wybrał jednak służbę w c.k. armii. Został absolwentem Akademii Sztabu Generalnego, co otwierało drogę do kariery. Najpierw został szefem sztabu VIII Brygady Piechoty w Krakowie, a potem trafił do wywiadu - Evidenzbureau w Wiedniu. Pracował w sekcji rosyjskiej, a podlegały mu ekspozytury wywiadowcze w Krakowie, Przemyślu i Lwowie, rozpracowujące przyszłego przeciwnika - carską Rosję.

Czytaj dalej o tajemniczym zniknięciu generała Zagórskiego.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.