Tajemnica kodu „590”, czyli jak w sklepach trafić to co nasze

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek
Katarzyna Paczewska

Tajemnica kodu „590”, czyli jak w sklepach trafić to co nasze

Katarzyna Paczewska

Sieci chwalą się sprzedażą prawdziwie polskich towarów. Biedronka okleja owoce naklejkami, Lidl ma reklamy z polskimi dostawcami, producentami i markami, a Netto promuje produkty z certyfikatami „Doceń polskie”.

Jeden z naszych czytelników, podczas rozmowy o polskim węglu nagle zmienił temat: - Wie pani, czytam gazety, oglądam telewizję, do internetu też zaglądam. I co jakiś czas pojawiają się w mediach nawoływania do tego, by kupować tylko polskie produkty - mówi pan Andrzej z Bydgoszczy. - Ale jak rozpoznać, czy ten produkt jest rodzimy, a inny już nie? Ten z zagranicznej firmy, ale wykorzystującej polskie płody rolne i zatrudniający polskich pracowników jest zły, a produkt tutejszej firmy korzystającej, np. z zagranicznych półproduktów czy materiałów, już tak? No jak to z tym jest?

Moda na „polskość” powraca

Dla większości z nas, jak wynika z tegorocznego badania Kantar TNS - „Moda na polskość. Postawy, opinie i oczekiwania Polaków” (dane opublikowano w lipcu) wynika, że informacja o tym, że produkt został wyprodukowany w naszym kraju, zachęca do zakupu 87 proc. Polaków. Kolejne pozycje zajęły wskazania związane z lokalnością, rodzinnością i ekologicznością. Najsłabiej przekonują zapisy odwołujące się do renomy marki jako znanej, światowej oraz to, że dany produkt jest wyprodukowany w Unii.

63 proc. z nas uważa, że kupowanie zagranicznych produktów osłabia pozycję Polski. Dwie trzecie badanych stwierdziło także, że na rynku można znaleźć polskie odpowiedniki większości zagranicznych produktów. Sześciu na dziesięciu Polaków jest zdania, że jesteśmy krajem samowystarczalnym.

- Od kilku lat obserwuję wśród konsumentów wzrost mody na rodzime produkty - przyznaje Justyna Ziembińska-Uzar, twórczyni strony KupujePolskieProdukty.pl. - Coraz częściej szukają takich marek i produktów. Są bardziej świadomi korzyści płynących ze wspierania polskiej gospodarki. Wiedzą też, w jaki sposób mogą sprawdzić, czy za daną marką stoi polski kapitał. Podczas zakupów korzystają z aplikacji na telefony, które pomagają dowiedzieć się, gdzie i przez kogo został wyprodukowany, o ile ów produkt znajduje się w bazie danych aplikacji. Konsumenci szukają również oznaczeń graficznych lub tekstowych na opakowaniu czy na metce, a jeśli nie posługują się komórkami, sprawdzają początek kodu kreskowego.

Co warto wiedzieć o kodach i oznakowaniach

Tajemnica kodu „590”,  czyli jak w sklepach trafić to co nasze. Jak kupić tylko polski produkt w sklepach? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Paczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.