Tabliczka czekolady i już ułamki uczniom z Zielonej Góry wchodzą do głowy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Tabliczka czekolady i już ułamki uczniom z Zielonej Góry wchodzą do głowy

Leszek Kalinowski

O tym, jak polubić królową nauk rozmawiamy z Aleksandrą Marczyńską, Julią Wyrwas i Martyną Krukowską ze SP nr 11 w Zielonej Górze.

Dzień matematyki?
A dlaczego nie? Przecież matematyka to królowa nauk. Zresztą to fajny, konkretny przedmiot.

I łatwy?
Jeśli się słucha tłumaczenia na lekcji, to okazuje się, że jest łatwy. I na dodatek ciekawy.
To od zawsze wasz ulubiony przedmiot?
Julia: Mój nie. W klasach I-III jakoś nie lubiłam za bardzo matematyki. Ale w klasie IV pani Dominika Szumalo zachęciła mnie do nauki.

W jaki sposób to zrobiła?
Julia: - Przyniosła czekoladę, kiedy uczyliśmy się o ułamkach. Szybko pojęliśmy, na czym te ułamki polegają.
Martyna: - Rozwiązywaliśmy łamigłówki, nietypowe zadania w formie zabawy. Mieliśmy tematyczne lekcje np. na Wielkanoc świąteczną, matematyczną krzyżówkę.
Ola: - Pani mobilizowała nas do wymyślania różnych zadań, które rozwiązywali nasi koledzy i koleżanki. Świetnie się przy tym bawiliśmy. A przy okazji uczyliśmy się najważniejszych rzeczy, które są potrzebne nie tylko na lekcje, ale i w życiu codziennym. Bo matematyka towarzyszy nam każdego dnia. Teraz też mamy bardzo ciekawe zajęcia. I różne konkursy, choćby ten z okazji Dnia Matematyki, który prowadzimy.

Uczniowie chętnie biorą udział w takich zmaganiach?
Oczywiście, zawsze można wygrać ciekawe nagrody. A przy okazji to także powtórka materiału.
Martyna została teraz laureatką wojewódzkiego konkursu matematycznego, organizowanego przez kuratorium oświaty. Dużo czasu poświęcałaś nauce?
Staram się jak najwięcej wynieść z lekcji, wtedy nie muszę powtarzać w domu. A do konkursu przygotowywałam się na dwóch godzinach kółka oraz raz w tygodniu na specjalnych zajęciach z panią Krystyną Flügel. Jestem jej bardzo wdzięczna.

W domu też króluje matematyka?
Martyna: Mnie matematyką zaraził starszy brat, uczeń „Elektronika”. On mówi, że matematyka go odpręża. I coś w tym jest!
Julia: U mnie było podobnie, choć brat chodzi do Gimnazjum nr 1. Do matematycznej klasy. Pójdę w jego ślady, ale chcę wybrać matematyczno-przyrodniczą klasę. Rodzina ma duże znaczenie...
Ola: Mnie zachęcił tato, który nie jest matematykiem, ale lekarzem. I lubi rozwiązywać zadania, liczyć... Ma to we krwi. Bo jemu te umiejętności przekazał dziadek - matematyk! Ja też chciałabym w przyszłości zachęcić swoje dzieci do nauki tego przedmiotu. Ważne jest to, by uczyć się systematycznie.

Dziękuję za rozmowę.

DZIEŃ MATEMATYKI

Światowy Dzień Matematyki zapoczątkowała organizacja „World Education Games” w 2007 r. Data - 12 marca - nie jest przypadkowa. Wzięła się z popularnego sformułowania liczę do trzech: 1, 2, 3. W SP-11 świętowano w piątek. Odbył się turniej, podczas którego drużyny odpowiadały na nietypowe pytania i rozwiązywały praktyczne zadania. Dzień Matematyki zorganizowały nauczycielki: Mariola Grzegorczyk i Krystyna Flügel.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.