Szyszko skarży za Lux Veritatis

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Szymon Szadkowski

Szyszko skarży za Lux Veritatis

Szymon Szadkowski

Resort ochrony środowiska składa do prokuratury doniesienia na poprzedni zarząd NFOŚ za zerwanie umowy z Fundacją „Lux Veritatis”.

Składamy zawiadomienie do prokuratury przeciwko ówczesnemu zarządowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie narażenia Skarbu Państwa na realne straty finansowe poprzez nieuzasadnione zerwanie umowy z Fundacją „Lux Veritatis” – poinformował minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Odniósł się w ten sposób do przekazania fundacji ojca Tadeusza Rydzyka ponad 20 mln zł na badania geotermalne. – Gdyby nie zawarcie sądowej ugody z Fundacją „Lux Veritatis”, która opiewa na 26 490 mln zł, zasądzona kwota wahałaby się w granicach 40 mln zł. Same koszty sądowe to 10 mln zł. Dzienne odsetki w tej sprawie wynoszą około 3 tys. zł. W ten sposób, zawierając w sądzie ugodę, udało nam się zaoszczędzić publiczne środki – przekonywał Szyszko.

Fundacja „Lux Veritatis” pozyskała środki na badania geotermalne w 2007 r. Umowa została zerwana przez fundusz w 2008 r., przyczyniając się tym samym – jak twierdzi minister – do poniesienia realnych strat przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Minister mówi, że NFOŚ stracił na zerwaniu umowy
Grzegorz Jakubowski Minister mówi, że NFOŚ stracił na zerwaniu umowy
Szymon Szadkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.