Szukają „skarbów”. Są efekty [zdjęcia]
Łączy ich pasja z dreszczykiem emocji. Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza tropi perełki sprzed wieków. Trafiają one do muzealników.
Interesujecie się historią regionu? Pasjonuje Was poszukiwanie skarbów? Przyłączcie się do wyjątkowej ekipy!
Tych ludzi łączy pasja - wspólnie poszukują zabytków, w czym pomagają im detektory metali.
W ruinach zamku spotkali się członkowie Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza. Spotkanie było okazją m.in. do przekazania - na ręce przedstawicieli muzeum - eksponatów odnalezionych na terenie powiatu. Wśród nich znalazły się choćby fibule (zapinki do spinania szat), szpilka oraz inne przedmioty pochodzące z okresu wpływów rzymskich.
- Stowarzyszenie już niejednokrotnie obdarowywało muzeum w Brodnicy cennymi eksponatami - szpada mundurowa urzędnika pruskiego, denar suberat Hadriana z lat 125-128, które zostały znalezione na terenie naszego powiatu - wylicza Monika Dulska ze Stowarzyszenia.
Ponadto, spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy archeologicznej, historycznej oraz militarnej członków grupy.
Dyrektor muzeum, Marian Marciniak, wspólnie z archeologiem Filipem Marciniakiem wygłosili prelekcję dotyczącą stanowisk archeologicznych, a także wstępnej identyfikacji przedmiotów archeologicznych, które można napotkać w czasie prowadzonych prac. Kolejnym prelegentem był pułkownik WP Marian Chwiałkowski - historyk i regionalista, który zobowiązał się wspierać grupę swoją wiedzą historyczną i militarną.
- Opowiedział również o działaniach militarnych prowadzonych na terenie naszego miasta i powiatu (powstanie listopadowe, wojna polsko-bolszewicka). Pan pułkownik podał także przykłady odnajdowania niewybuchów i niewypałów, z którymi niejednokrotnie miał do czynienia jako żołnierz i komendant straży miejskiej. Poinstruował również o dalszym postępowaniu i prawidłowym zabezpieczeniu takich znalezisk - mówi pani Monika.
Stowarzyszenie powstało w marcu.
- Celem naszej działalności jest m.in. poznawanie i upowszechnianie historii regionu, a w szczególności powiatu brodnickiego. Chodzi o poszukiwanie zabytków, artefaktów oraz przekazywanie ich do muzeów, a także tworzenie ekspozycji oraz wystaw przedmiotów znalezionych - dodaje członkini grupy.
Stowarzyszenie chce nawiązać współpracę z historykami, regionalistami, a także naocznymi świadkami historii oraz osobami posiadającą wiedzę dotyczącą miejsc wartych sprawdzenia. Chcecie się z nimi skontaktować?
Piszcie na mailowy adres brodnickagrupa@wp.pl. Można również dzwonić pod numer tel. 660 631 590, 791 362 778.
Poszukiwania artefaktów za pomocą detektorów metali, a także magnesów neodymowych, wymagają stosownych zezwoleń określonych w ustawach i rozporządzeniach. To m.in. pisemna zgoda właściciela gruntu a także zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przygoda z detektorem bez wymaganych zezwoleń może skutkować problemami i sankcjami karnymi. Dlatego właśnie zostało założone Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza, która prowadzi legalne poszukiwania.
Stowarzyszenie współpracuje z Muzeum w Brodnicy, które zobowiązało się przyjąć każdy znaleziony zbytek czy artefakt, który będzie wzbogacał zbiory muzealne. W swoich działaniach liczymy także na wsparcie i współpracę mieszkańców powiatu brodnickiego, a także samorządów.
Autor: (KAT)