Iwona Krzywda

Szpital science-fiction. Do drużyny lekarzy dołączają roboty

Nowy szpital to także nowe technologie Fot. Agnieszka Diaków/Archiwum SU Nowy szpital to także nowe technologie
Iwona Krzywda

108 tys. m kw. Obszar odpowiadający powierzchni blisko trzech płyt krakowskiego Rynku Głównego, 15 boisk piłkarskich czy ponad 550 kortów tenisowych. Właśnie taką przestrzeń już niedługo dostaną do swojej dyspozycji pracownicy i pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego.

Nowa siedziba placówki, która powstaje w Krakowie-Prokocimiu, będzie największym kompleksem medycznym w Polsce. Miejsce znajdzie tam 25 oddziałów, gdzie łącznie dla chorych przygotowano ponad tysiąc łóżek. Choć te stoją jeszcze w magazynach i do Prokocimia trafią dopiero w najbliższych miesiącach, spacerując po niemal gotowych budynkach, bez problemu można już sobie wyobrazić, jak diametralnie zmienią się warunki leczenia chorych, do tej pory przyjmowanych w zabytkowych obiektach w ścisłym centrum Krakowa.

W nowej siedzibie SU nie ma już mowy o ciasnych korytarzach, małych poczekalniach z kilkoma krzesłami czy wieloosobowych salach. Poszczególne skrzydła obiektów łączą przestronne hole, na oddziałach powstały wygodne dwuosobowe pokoje dla pacjentów wykończone w nowoczesnej kolorystyce, z łazienkami, klimatyzacją i bezprzewodową siecią internetową, zadbano także o miejsce na strefy wypoczynku, gdzie chorzy w komfortowych warunkach będą mogli spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi.

Nowa jakość to jednak przede wszystkim innowacyjne technologie ułatwiające medykom ratowanie zdrowia i życia. Na potrzeby prokocimskiego kompleksu dyrekcja SU zakupiła ponad 10 tys. różnego rodzaju urządzeń medycznych. I sięgnęła po sprzęt z najwyższej półki, rodem niemal z lekarskiego science fiction. - To będzie najnowocześniejszy szpital w Polsce. Projektując go, połączyliśmy ze sobą unikalne rozwiązania technologiczne, opracowane na przestrzeni ostatnich lat. Wielu z nich nikt w naszym kraju albo nawet w Europie jeszcze nie stosuje - mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. - Jednym z naszych najważniejszych wyróżników jest robotyka chirurgiczna, na rozwój której mocno stawiamy - wskazuje.

Czy roboty zastąpią lekarzy?

Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.