Szpikował się witaminą D, uszkodził nerki, trafił do szpitala w Rzeszowie. Lekarze ostrzegają: Nie łykajmy bezmyślnie suplementów

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek / Polska Press
Beata Terczyńska, Adam Willma

Szpikował się witaminą D, uszkodził nerki, trafił do szpitala w Rzeszowie. Lekarze ostrzegają: Nie łykajmy bezmyślnie suplementów

Beata Terczyńska, Adam Willma

Na nefrologię w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie trafił pacjent, który szpikował się witaminą D. Miała mu rzekomo pomóc na układ krążenia. Doszło do uszkodzenia nerek. To nie jedyny taki przypadek w ostatnim czasie.

- Ludzie ulegają reklamom, że witamina D pomaga na wszystko - mówi dr n. med. Wacław Bentkowski, kierownik kliniki nefrologii i dializoterapii w KSW nr 1 w Rzeszowie, specjalista chorób wewnętrznych. - Niestety, jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która nie wypłukuje się z organizmu, tak jak witamina B, C czy kwas foliowy. Ona zalega.

Pamięta, że na oddział trafił mężczyzna z podwyższonym poziomem wapnia - bo łykał za dużo tabletek z reklamy. U drugiego doszło do ostrej niewydolności nerek, ale na szczęście przeżył, lecz musi być dializowany.

- Ten mężczyzna przyjmował dziennie aż 20 jednostek witaminy D, bo po mniejszych dawkach podobno lepiej się czuł. Sprowadzał ją sobie z Zachodu, bo u nas nie ma takich dawek. Tłumaczył, że miało to wzmocnić jego serce i układ krążenia

- mówi nefrolog.

Doktor Bentkowski wyjaśnia, że ta niewydolność spowodowana została wysokim poziomem wapnia, gdyż wit. D wpływa na jego wchłanialność.

Czy kłopoty z nerkami to sytuacja czasowa, odwracalna?

- Tego nie wiemy. Pacjent był u nas dializowany 3 tygodnie i nie widać poprawy.

Przed czym ostrzegają lekarze? Dlaczego tak chetbnie sięgamy po suplementu? Co może nam grozić?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska, Adam Willma

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.