Szkoły do likwidacji w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach. Listę 98 szkół do likwidacji ma Kuratorium

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Katarzyna Domagała-Szymonek

Szkoły do likwidacji w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach. Listę 98 szkół do likwidacji ma Kuratorium

Katarzyna Domagała-Szymonek

Szkoły do likwidacji: Kuratorium Oświaty w Katowicach podsumowało listę szkół do likwidacji. Od września 2015 r. będzie ich w regionie mniej o blisko 100. Najwięcej w Katowicach, Gliwicach i Bytomiu.

Od przyszłego roku szkolnego lista placówek oświatowych w woj. śląskim zmniejszy się w sumie o 98 przedszkoli, szkół czy placówek specjalnych. Na przesyłanie uchwał intencyjnych w tej sprawie samorządy miały czas do końca lutego.

- Jedynie 30 placówek to szkoły, w których cały czas uczą się uczniowie - wylicza Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśla, że choć opinie wydawane przez Śląskiego Kuratora Oświaty nie są wiążące dla gmin, to trzeba zaznaczyć, że w kilku przypadkach są one negatywne.

- Oznacza to, że zdaniem kuratorium likwidacja jest nieuzasadniona - podkreśla Wietrzyk.

ZOBACZ TUTAJ:
SZKOŁY DO LIKWIDACJI 2015 W KATOWICACH, BYTOMIU, GLIWICACH, CHORZOWIE

Z edukacyjnej mapy regionu zniknie lub zostanie połączonych z innymi szkołami przedszkole, 8 szkół podstawowych, 2 gimnazja, Specjalny Ośrodek Wychowawczy, 5 zasadniczych szkół zawodowych, technikum, liceum oraz 10 szkół policealnych. Zaś 68 szkół będzie wygaszonych zgodnie z reformą edukacji rozpoczętej w 2011 roku. Do tych szkół od lat nie był prowadzony nabór.

Ale są także pozytywne wiadomości. W Bytomiu powstała pierwsza w Polsce Zintegrowana Szkoła Sportowa. Uczy się tam zaledwie ośmioro uczniów, a ponad połowa z nich jest niepełnosprawna. Jak przyznaje Agnieszka Przewłoka, mama chorego Wojtka, gdy widzi, jak jej synek powoli uczy się czytać, zyskuje nadzieję. Uczniowie pochodzą z Bytomia, Chorzowa i Rudy Śląskiej. I choć każdy z nich jest zupełnie inny, łączy ich jedyna taka na świecie - wspólna klasa. - Te dzieci są inne, ale dlaczego nie miałyby być równe? - pyta retorycznie dyrektor szkoły, Andrzej Wróblewski.

- Problemem nie jest likwidowanie szkół o charakterze porządkowym i dotyczy placówek, w których od kilku lat nie ma naboru (w Bytomiu w tym roku jest ich 7, w Gliwicach blisko 10 - przyp. red.) - wyjaśnia Lesław Ordon, przewodniczący sekcji oświaty śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". - Problemem jest likwidowanie szkół żywych, do których chodzą uczniowie - dodaje. - Choć takich przypadków w Śląskiem jest mniej, to nadal powód zamykania szkół jest niewłaściwy. Zazwyczaj jest nim czynnik ekonomiczny.

Ordon zaznacza też, że miasta, szczególnie w dobie niżu demograficznego, mają prawo do reorganizowania sieci szkół, ale w wielu wypadkach takie decyzje są nieuzasadnione, samorządy przy ich podejmowaniu kierują się wyłącznie oszczędnościami, a tak nie powinno być.

W zeszłym roku zlikwidowano 91 szkół, z czego 68 z mocy ustawy z 2011 roku, a 23 z innych powodów.

Od 1 września w szkołach po nowemu. Co się zmieni?

Prezydent Bronisław Komorowski, podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Zmiany mają zacząć obowiązywać od nowego roku szkolnego. Oto kilka z nich: W nowelizacji zapisano m.in. jednoznaczny obowiązek udostępniania uczniowi i jego rodzicom sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac ucznia. Opisowy system oceniania, który funkcjonuje w klasach I- III będzie mógł być stosowany także w klasach wyższych (razem z cyfrowym).

ZOBACZ TUTAJ:
SZKOŁY DO LIKWIDACJI 2015 W KATOWICACH, BYTOMIU, GLIWICACH, CHORZOWIE

Nowelizacja pozwoliła też na zwiększenie liczby dzieci w kasie (powyżej 25), ale w określonych warunkach - jeśli w trakcie roku szkolnego do szkoły zostanie zapisany nowy uczeń. Od września wizytator będzie mógł wejść na lekcję bez wcześniejszego uprzedzenia. Gminy utracą możliwość przekazywania szkół i przedszkoli do prowadzenia spółkom komunalnym (zapis wejdzie w życie od sierpnia 2017 r.). Z tego zapisu szczególnie cieszy się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który od lat walczył o ten zapis.

- Od początku sygnalizowaliśmy, że takie praktyki są bardzo niebezpieczne - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz z Okręgu Śląskiego ZNP. - Przykładem jest sytuacja w gminie Cieszanów, gdzie szkoła miała zostać przekazana spółce zajmującej się wywozem śmieci. Zaznacza też, że jeśli szkołę przejmie stowarzyszenie, to oszczędności może wprowadzać wyłącznie na wysokości płac czy zasadach zatrudniania.

- Utrzymanie budynku, opłaty za prąd i wodę są przecież takie same. Za to mogą być wprowadzane dużo gorsze warunki zatrudniania i wynagradzania, np. umowa na 10 miesięcy z przerwą na okres wakacji.

Ale są także pozytywne wiadomości. W Bytomiu powstała pierwsza w Polsce Zintegrowana Szkoła Sportowa. Uczy się tam zaledwie ośmioro uczniów, a ponad połowa z nich jest niepełnosprawna. Jak przyznaje Agnieszka Przewłoka, mama chorego Wojtka, gdy widzi, jak jej synek powoli uczy się czytać, zyskuje nadzieję. Uczniowie pochodzą z Bytomia, Chorzowa i Rudy Śląskiej. I choć każdy z nich jest zupełnie inny, łączy ich jedyna taka na świecie - wspólna klasa. - Te dzieci są inne, ale dlaczego nie miałyby być równe? - pyta retorycznie dyrektor szkoły, Andrzej Wróblewski.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Katarzyna Domagała-Szymonek

Komentarze

9
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Adam z Zawiercia.

Jak można decydować i rządzić się nie swoim co bardzo dobrze wychodzi tym wykształciuchom ze
zbędnego kuratorium. Czyż oni budowali czy też oni maja decydować o tym by być lub nie być dla szkół??? Nie wiadomo jaką to politykę prowadzi nasz, nie Polski rząd czy zmierza do analfabetyzmu i zaniku języka Polskiego? Bo na to wygląda.!Lepiej będzie jak się skreśli obecność tych że kuratorium
a szkoły przekształcić w DZIELNICOWE DOMY KULTURY gdzie z powodzeniem może znaleźć się
chociażby jedna klasa szkolna i przedszkole a także i inne dziedziny nauki czy kultury.!!! Nie nasi
radni-bezradni decydują zlikwidować i basta a budynek sprzedać i zarobić kasę na premie dla urzędasów
Czyż po to zostali wybrani przez swoich wielbicieli by teraz zlikwidować to co jeszcze pozostało?
Bo wszystko na to wskazuje i wszystko staje się nierentowne bo nie przynosi oczekujących zysków dla
władzy.! To jest BANDYTYZM na Polskiej niwie a prowodyrami stają się zarządy miast. A może to ludzie z kuratoriów chcą zakupić owe budynki na inną działalność? A dzieci karzą wysłać na nauki na plebanie? To wszystko jest kryminogenne ale cała gospodarka nierządem stoi to i brak zdziwienia.!!!

sranacja kutoAFIO WARHOŁY warhhołlandu ELIT NADFAFICH.PO trupach BIYDOTY car ROBI CARiera.

doaker (gość) • 10.03.15, 11:54:09

Nie warto sobie kpić z uczuć religijnych bo ci którzy to praktykowali skończyli mało ciekawie to po pierwsze a po drugie dla naszego regionu trzeba szukać nowej innej drogi gdyż to co nam proponują warszawscy mędrcy jest drogą ku przepaści . Bo w dotychczasowym układzie administracyjno-politycznym Warszawa może być tylko jedna bo to najbardziej odpowiada tzw elitom . Dlatego wszyscy którzy myślą racjonalnie powinni dążyć z zmiany unitaryzmu i wynikającego z tego samodzierżawia na autentyczną daleko posuniętą samorządność inaczej będziemy wszyscy w nieskończoność budować dobrobyt stolicy. 777.

co AFA NIY WYCYCKO TO SDUPI I UCIEKNIE AFI NACJODEBILIZM DEJCIE AFIE KRAY ZROBI BanaNOVYgey

Ewolucja po Śląsku 777.
Ewald (gość) • 03.03.14, 14:00:02

Najpierw ograbiono Śląsk z bogactw naturalnych, później zniszczono kulturę, zabytki, infrastrukturę i godkę, zlikwidowano zakłady i na bezrobociu odarto ludzi z reszty godności..... a teraz przyszedł czas na ograniczoną edukację.... to tyle co do powrotu Śląska do "macierzy" ? 777.

pepol

zamknąć szkołę gdzie uczy radna .

Zygfryd ;) zabierają torby i uciekają

Nie ma się co dziwić ze młodzi uciekają z Śląska O/S nigdy już nie wrócą bo nie ma przyszłości w tym kraju, Dlaczego politycy nie wyjeżdżają za granicę?
Bo tam nawet na zmywaku trzeba mieć kwalifikacje.

GOSC

I czym sie chwalic Komorze po 25 ciu latach wolnosci wciskaniu spoleczenstwu CIEMNOTY jak to w polsce DOBRZE ALE KOMU SMROD BROD NEDZA I UBUSTWO Ci co Polske doprowadzili do tego stanu powinni WISIEC

Koniec edukacji to...

Kolejny przykład ogłupiania społeczeństwa...Oświata wymyśliła gimnazja bo tak jest na zachodzie,po 10 latach przyznała się że to nie był dobry pomysł nie słuchając nauczycieli czyli praktyków...teraz pomału zamykają szkoły,czyli dalszy ciąg ogłupiania społeczeństwa,a dlaczego za czasów starego systemu szkolnictwa wykształciliśmy tylu wybitnych polaków????Ach tak teraz trzeba to wszystko zniszczyć bo UE dała kasę na niepotrzebną nikomu w Polsce reformę....

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.