Szansa na dodatkowe pieniądze dla gmin uzdrowiskowych z Podkarpacia. Rząd może pokryć nawet 98 proc. inwestycji

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Szansa na dodatkowe pieniądze dla gmin uzdrowiskowych z Podkarpacia. Rząd może pokryć nawet 98 proc. inwestycji

Norbert Ziętal

Gminy uzdrowiskowe oraz posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej mogą wnioskować o dofinansowanie inwestycji w specjalnie dla nich przeznaczonym naborze w Programie Inwestycji Strategicznych. Rządowe wsparcie pokryje nawet do 98 proc. kosztów inwestycji.

- Każda gmina uzdrowiskowa może złożyć dwa dodatkowe wnioski o dofinansowanie z programu. Uprawnionych do ubiegania się o rządowe wsparcie jest 51 gmin z całego kraju. Czas na złożenie wniosków upływ 4 marca - infrmuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Samorządy mogą się starać o dofinansowanie projektów z 37 obszarów inwestycyjnych. Chodzi m.in. o inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, odnawialne źródła energii i gospodarowanie odpadami.

Samorządy mogą złożyć także wniosek w dodatkowym obszarze dla inwestycji związanych z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska.

Uprawniony samorząd może złożyć dwa wnioski, które muszą się mieścić w określonych limitach. Wartość dofinansowania w ramach pierwszego wniosku nie może przekroczyć 2 mln złotych, drugiego 5 mln złotych.

- Pula środków w naborze dla gmin uzdrowiskowych wyniesie 250 mln złotych. Uruchomiony nabór jest dodatkowy, przeznaczony specjalnie dla gmin uzdrowiskowych. Oznacza to, że takie samorządy mogą równolegle składać wnioski w trwającym do końca lutego naborze przeznaczonym dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce - wyjaśnia Bank Gospodarstwa Krajowego.

Program Inwestycji Strategicznych to rządowy program wsparcia inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego operatorem jest BGK. Samorządy składają wnioski w aplikacji programu, po zakończeniu każdego naboru BGK przekazuje raport do komisji przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja analizuje wnioski i przygotowuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów decyduje o przyznaniu dofinansowania.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.