Szaleństwo i rutyna - rozmowa z Jakubem Małeckim

Czytaj dalej
Fot. Michał Okrzeszowski
Michał Okrzeszowski

Szaleństwo i rutyna - rozmowa z Jakubem Małeckim

Michał Okrzeszowski

Rozmowa z Jakubem Małeckim - autorem bestsellerowego "Dygotu", „Rdzy” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike". Pisarz był ostatnio gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Czytając „Dygot” i „Ślady” miałem wrażenie, że pewną inspiracją dla ciebie była twórczość Olgi Tokarczuk, a zwłaszcza „Prawiek i inne czasy”.
Rzeczywiście, myślę, że niektóre jej książki, a zwłaszcza wspomniany „Prawiek…” są napisane w trochę podobnej tonacji, podobnym klimacie. Natomiast nie mogę powiedzieć, że Olga Tokarczuk jest jakąś moją ulubioną pisarką, chociaż należy do autorów, których bardzo szanuję. „Prawiek…” czytałem przed napisaniem „Dygotu”, więc być może coś mi z niego pozostało w głowie. Jednak prawdę mówiąc, zazwyczaj czytam książki mocno różniące się od moich.

Jakie są w takim razie ulubione książki i ulubieni autorzy Jakuba Małeckiego?
Bardzo ważną książką jest dla mnie „Źródło” Ayn Rand, bo pozwoliło mi trochę inaczej spojrzeć na pewne rzeczy. Wymienię też „Sunset Limited” Cormaca McCarthy’ego. Tego autora zaliczyłbym w tej chwili do swoich ulubionych, obok Johna Steinbecka, czy Richarda Flagana, który kilka lat temu zdobył Nagrodę Bookera za „Ścieżki północy”. Uważam, że ta książka to naprawdę wspaniała rzecz.

Ostatnio wrażenie zrobiła na mnie także powieść „City” trochę mniej znanego pisarza Alessandro Baricco, oraz książka, która teraz jest mocno dyskutowana - „Lincoln w Bardo” George’a Saundersa. Sięgam też po książki, które leżą na innych półkach. Bardzo często czytam dla przyjemności choćby Stephena Kinga i J.K. Rowling. Oczywiście to się zmienia i pewnie 5, 10 czy 15 lat temu lubiłem inne książki niż teraz.

W dalszej części rozmowy:

 • Czy Jakub Malecki zaczynając nową książkę od razu dokladnie wie o czym ona będzie
 • Co mówi o swojej najnowszej książce
 • Jak to się stało, że został pisarzem
 • Jakie ma plany na przyszłość
Pozostało jeszcze 80% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Michał Okrzeszowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.