Sylwia Bajek, himalaistka z Rzeszowa: Nie da się odwrócić wzroku od ciał spotykanych w drodze na szczyt

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Marlena Bogdan

Sylwia Bajek, himalaistka z Rzeszowa: Nie da się odwrócić wzroku od ciał spotykanych w drodze na szczyt

Marlena Bogdan

Wspięła się ze swym partnerem Szczepanem Brzeskim na wysokość 8800 metrów na Mount Everest. 48 metrów od szczytu okazało się, że... szerpa nie ma dla nich butli z tlenem. - Postanowiliśmy zejść. Dużo nas śmierci otoczyło tej nocy - mówi Sylwia Bajek, himalaistka z Rzeszowa.

Po co pani się wspina?

Dlatego, że mogę w ten sposób realizować swoją pasje. Lubię wyzwania i te góry wysokie to jedno z wyzwań, po które sięgam. To jest też świetna forma spędzenia czasu razem, bo w górach wspinam się razem z moim partnerem życiowym, Szczepanem Brzeskim. Możemy w ten sposób zbliżyć się do siebie, przeżywać wspólnie niezwykłe przygody.

Nie jesteśmy nadludźmi, nie robimy czegoś, czego większość ludzi nie jest w stanie robić. Moim zdaniem każde marzenie jest do zrealizowania, tylko trzeba zacząć działać. Wystarczy popatrzeć na mnie, na nasz Everteam. My też, nie tak dawno, byliśmy na początku drogi.

Skąd się u pani wzięła ta wspinaczka?

Pierwszy wyjazd w wysokie góry to był trekking w Nepalu. Sześć lat temu, pierwszy wspólny wyjazd ze Szczepanem. Przemierzaliśmy szlak wokół Annapurny. Najwyższym punktem trekkingu była przełęcz Thorung La (5416 m n.p.m.). To był mój pierwszy wyjazd do Azji, zachwyciłam się tym krajem i wspinaczką, ale do zdobywania szczytów wysokogórskich było jeszcze daleko. Pojawiła się jednak iskra, którą podsycił jeszcze plan Szczepana, który chce zdobyć Koronę Ziemi (9 szczytów. Brakuje mu już tylko Mount Everestu - przyp. red.). W pewnym momencie zaczęliśmy wyjeżdżać w góry razem i razem zdobywać niektóre ze szczytów należących do Korony Ziemi.

W dalszej części przeczytasz:

 • w jakich okolicznościach Sylwia poznała Szczepana
 • co się wydarzyło podczas ich wspólnego ataku na najwyższy szczyt świata
 • jaki teraz cel Sylwia wybrała do ataku, a jaki Szczepan
Pozostało jeszcze 86% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.