Już za tydzień, 16 września, rozpocznie się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.
Tych, którzy zechcą się solidnie do tego przygotować i poznać wszystkie wnioski, czeka spore wy-zwanie. Wszystkich projektów zakwalifikowanych do głosowania jest łącznie 731, w tym 137 należy do kategorii ponadosiedlowych, a pozostałe to zadania osiedlowe. Ich pełną listę można znaleźć na stronach internetowych Urzędu Miasta Łodzi (www.uml.lodz.pl). Przypominamy, że każdy mieszkaniec Łodzi ma prawo zagłosować na 10 wybranych zadań: 5 ogólnołódzkich i 5 osiedlowych. Warto przemyśleć swój wybór.
Tym razem budżet obywatelski nie obfituje w zadania egzotyczno-humorystycz-ne na miarę pomnika rodziny jednorożców. Owszem, wśród wniosków są projekty budowy pomników: łodzian ofiar II wojny światowej (w formie kamieni pamięci), łódzkich włókniarek i pomnika podróżnika przed dworcem Łódź Kaliska, ale na tym koniec. Pomysł uczczenia małym pomnikiem prezydent Hanny Zdanowskiej nie zyskał akceptacji opiniującego go Zarządu Zieleni Miejskiej (miał stanąć przy dawnym Lunaparku w parku na Zdrowiu).
Z przymrużeniem oka można potraktować natomiast inicjatywę organizacji Święta San Escobar - ulicznej imprezy w rocznicę „odkrycia” San Escobar przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.Nadal otwarta pozostaje kwestia głosowania na nie w budżecie obywatelskim - jest wniosek o zasięgnięcie opinii łodzian w tej kwestii.
Dwa inne badania opinii publicznej autorzy postulują przeprowadzić w sprawie zastopowania budowy ścieżek rowerowych, które ograniczają szerokość jezdni i tworzeniu spowalniających ruch aut stref „Tempo 30”. Po tym, jakie emocje wzbudził powrót na ulicę parkletu, ciekawe będą losy projektu zatytułowanego „Parklet wraca na Andrzeja”.