Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusem HIV daje szansę, by prowadzić normalne życie do późnej starości - pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo. Obecnie w Polsce dostępne jest leczenie najnowszymi preparatami.
Ręce w górę za profilaktyką HIV - tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia AIDS, obchodzonego 1 grudnia od 1988 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na walkę z AIDS oraz uwrażliwienie na los osób chorych i zakażonych HIV.
- Z okazji Światowego Dnia AIDS, czerwonymi kokardkami z napisem „Razem przeciw HIV” chcemy zwrócić uwagę na ciągle groźny problem HIV i AIDS, pokazać solidarność z osobami zakażonymi oraz zachęcić wszystkich do testowania się w kierunku zakażenia - mówi Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, która zorganizowała świetlny happening w kilku polskich miastach, m.in. w Krakowie również w dniach poprzedzających 1 grudnia, czyli podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV.
- W Polsce HIV niemal praktycznie już nie zabija, minister zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego zapewnia zakażonym nowoczesne, skuteczne i bezpieczne leki, ale leczyć się można tylko wiedząc o chorobie.
Więcej zakażeń
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny pokazują jasno, że epidemia HIV nie została jeszcze pokonana. Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce rośnie. Od roku 1985, kiedy wdrożono badania, odnotowano ponad 23 tys. zakażeń. Tylko w 2017 roku - aż 1526.
W dalszej części tekstu:
- Na czym polega leczenie HIV?
- Co jest ważne dla osób żyjących z tą chorobą?
- Jakie są skutki uboczne terapii?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień