Światowe Dni Młodzieży: kierowcy będą jeździć z identyfikatorami [KOMUNIKACJA, ORGANIZACJA RUCHU]

Czytaj dalej
Piotr Tymczak

Światowe Dni Młodzieży: kierowcy będą jeździć z identyfikatorami [KOMUNIKACJA, ORGANIZACJA RUCHU]

Piotr Tymczak

Światowe Dni Młodzieży. Komunikacja. Do centrum wjedziemy do godz. 10. Potem możemy stamtąd wyjechać, ale już nie wrócimy przed północą.

Czytaj również: Drakońskie ograniczenia w ruchu drogowym podczas wizyty Franciszka i pielgrzymów

Światowe Dni Młodzieży 2016. Sprawdź organizację ruchu
Krakowianie zaczęli się zastanawiać, jak urząd poradzi sobie z wydaniem tak dużej liczby identyfikatorów na wjazd do stref ruchu, które powstaną na Światowe Dni Młodzieży.

Wczoraj prezentowaliśmy założenia organizacji ruchu na ŚDM, do których dotarliśmy (patrz ramka). Do poruszania się w każdej ze stref obowiązywać będą inne wjazdówki. Do tego dojdą identyfikatory dla osób dojeżdżających do pracy w danej strefie.

W Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu uspokajają, że nie powinna to być skomplikowana operacja. Wzory identyfikatorów już można zobaczyć na stronie internetowej urzędu. Będzie można je wydrukować, wpisać numer rejestracyjny i umieścić za szybą auta.

Identyfikatory będą sprawdzać policjanci. Mieszkańcy mają być weryfikowani na podstawie wpisu w dowodzie osobistym o zameldowaniu. Ewentualnie będą musieli mieć przy sobie inny dokument, np. umowę najmu mieszkania na danym terenie. Wjazdówki pracowników będą podpisywać ich pracodawcy.

Światowe Dni Młodzieży 2016. Identyfikatory
Przypomnijmy, na podstawie identyfikatorów mieszkańcy centrum (strefa nr 3) będą mogli jeździć po całym mieście. Gdy jednak ktoś mieszka w Nowej Hucie, to otrzyma jedynie możliwość jazdy po swojej strefie (nr 5), która obejmuje wschodnią część Krakowa.

- Wytłumaczenie jest takie, że osoba mieszkająca w centrum - jeżeli wyjedzie ze swojej strefy - to aby do niej wrócić, musi przejeżdżać przez inne strefy - wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT.

Jeżeli natomiast ktoś mieszka poza Krakowem, to podczas Światowych Dni Młodzieży nie wjedzie samochodem do miasta w celach prywatnych (oprócz wjazdu dla gości hotelowych). Będzie to możliwe jedynie w przypadku dojazdu do pracy. Duże obostrzenia związane z wjazdem dla pracujących zaplanowano w strefie centralnej (nr 3). Ma ona obowiązywać od północy do godz. 10. Po tej godzinie będzie można wyjechać z tej strefy, ale przed północą się już do niej samochodem nie wróci.

Światowe Dni Młodzieży 2016. Ruch samochodowy
Michał Pyclik wyjaśnia, że celem ograniczeń ruchu samochodowego w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży jest zachęcenie mieszkańców, by w tym okresie korzystali z komunikacji zbiorowej, jeździli rowerem albo poruszali się pieszo.

Światowe Dni Młodzieży 2016. Komunikacja
Dla wzmocnienia komunikacji zbiorowej zostaną uruchomione tzw. linie korytarzowe - w dniach 26-29 lipca tramwajowe: Kopiec Wandy - Łagiewniki, os. Piastów - Borek Fałęcki, Kurdwanów - Krowodrza Górka; autobusowe: Nowy Bieżanów Południe - Centrum Kongresowe, Kombinat - plac Inwalidów, Chełmońskiego osiedle - Miasteczko Studenckie AGH, plac Centralny - Bronowice Małe.

W dniach 30-31 lipca mają funkcjonować linie tramwajowe: Krowodrza Górka - Mały Płaszów, Bronowice Małe - Mały Płaszów, Czerwone Maki - Bieżanów, Borek Fałęcki - Nowy Bieżanów, a także autobusowa: Kombinat - Nowy Bieżanów Południe.

Strefy ruchu w Krakowie podczas śdm

1. Obszar zamknięty: Błonia, al. 3 Maja (23 lipca - 1 sierpnia). W dniach 26-31 lipca wjazd dla: mieszkańców tego obszaru, pojazdów osób niepełnosprawnych, gości hotelowych z rezerwacją i miejscem parkingowym poza pasem drogowym.

2. Obszar zamknięty: Łagiewniki. 26-31 lipca wjazd dla: mieszkańców tego obszaru, pojazdów osób niepełnosprawnych, gości hotelowych, dojazd do CH Zakopianka i firm w obszarze: Zakopiańska, Marcika, Połomskiego (Biedronka), dojazd do stacji paliw przy ul. Fredry.

3. Obszar ograniczenia ruchu I. 26 lipca - 1 sierpnia wjazd dla mieszkańców tego obszaru, obszaru Błonia i Łagiewniki, pojazdów osób niepełnosprawnych, autokarów z identyfikatorem ŚDM, gości hotelowych, pracowników firm w obszarze I (w godz. 00-10), pojazdów firm zlokalizowanych w obszarze I.

4. Obszar ograniczenia ruchu II. 26-31 lipca wjazd dla mieszkańców tego obszaru, obszaru I, obszaru Błonia i Łagiewniki, pojazdów osób niepełnosprawnych, autokarów z identyfikatorem ŚDM, gości hotelowych, pracowników firm zlokalizowanych oraz pojazdów firm w obszarach I i II.

5. Obszar ograniczenia ruchu III. 29-31 lipca wjazd dla mieszkańców tego obszaru oraz obszarów I, II, Błonia i Łagiewniki, pojazdów osób niepełnosprawnych, autokarów z identyfikatorem ŚDM, gości hotelowych, pracowników firm oraz pojazdów firm zlokalizowanych w obszarach I, II i III.

piotr.tymczak@dziennik.krakow.pl

Piotr Tymczak

W Dzienniku Polskim pracuję od ponad 20 lat. Piszę o sprawach miejskich związanych z Krakowem, polityce, gospodarce oraz o sporcie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. 


Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku moim marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełniłem je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego.


Praca dziennikarska od lat zajmuje większość mojego czasu. W wolnych chwilach lubię czytać prasę i książki, oglądać mecze piłkarskie, spacerować po Krakowie, biegać i pływać. Interesuję się polityką, gospodarką, motoryzacją i sportem. Moim hobby jest moje ukochane miasto Kraków, jego historia i szukanie rozwiązań miejskich problemów, tak by wszytkim pod Wawelem żyło się lepiej. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.