Światowe Dni Młodzieży. Górale liczą na przyjazd tysięcy pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. fot. Andrzej Banaś
Łukasz Bobek

Światowe Dni Młodzieży. Górale liczą na przyjazd tysięcy pielgrzymów

Łukasz Bobek

Zakopane. Miasto stara się zaprosić uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Żeby zachęcić wiernych z całego świata do odwiedzin, organizuje już koncerty i wycieczki.

Zakopane chce przyciągnąć pod Giewont pielgrzymów biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie pod koniec lipca. Już wiadomo, że przyjedzie pod Tatry 4-5 tys. osób. Ta liczba jednak z dnia na dzień może się zwiększyć.

1,5 mln osób w Krakowie

Według szacunków organizatorów ŚDM do Krakowa może przybyć nawet 1,5 mln pielgrzymów z różnych stron świata. Na razie zapisało się ok. 600 tys. osób, ale gros pielgrzymów w ogóle nie będzie się rejestrować. Górale z Zakopanego chcą wykorzystać ŚDM i zaprosić pielgrzymów do siebie.

- Zamierzamy przedłużyć Światowe Dni Młodzieży o kilka kolejnych dni - mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.

Z tego powodu na dolnej Równi Krupowej w Zakopanem na przełomie lipca i sierpnia stanie małe miasteczko dla pielgrzymów. - Najpierw pojawi się tam wielki telebim, gdzie każdy, kto nie będzie w stanie udać się na mszę świętą i czuwanie z papieżem Franciszkiem, będzie mógł obejrzeć transmisję z tego wydarzenia - mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Najbardziej jednak Zakopane szykuje się na niedzielę 31 lipca, kiedy to krakowskie spotkania dobiegną końca. Górale liczą, że wtedy pielgrzymi przyjadą pod Tatry.

Autor: Joanna Urbaniec

- Rozplanowaliśmy wszystko do środy 3 sierpnia - mówi Nowak-Gąsienica. - Wówczas głównym centrum spotkań będzie Rówień Krupowa. Stanie tam scena, na której codziennie popołudniami odbywać się będą koncerty. W poniedziałek 1 sierpnia wystąpią lokalne zespoły góralskie, m.in. Harni z Poronina, Hania Rybka, a być może także Zakopower i Future Folk. Z kolei we wtorek 2 sierpnia na Równi Krupowej, w ramach koncertu „Wiara, nadzieja, miłość pod Giewontem”, wystąpi Stanisław Soyka.

Przed południem pielgrzymi będą mogli wziąć udział w przygotowanych wycieczkach - nie tylko po górskich szlakach, ale i po regionie, m.in. tzw. drogą papieską.

Ile osób przyjedzie?

- Obecnie mamy zapisane ok. 4 tys. pielgrzymów, którzy do nas przyjadą. Koordynuje to parafia św. Rodziny w Zakopanem. To głównie grupy zagraniczne - mówi wiceburmistrz Zakopanego. Miasto zamierza udostępnić pielgrzymom szkoły, gdzie będzie można zorganizować dla nich noclegi. Zapewne część pielgrzymów, których będzie na to stać, skorzysta z oferty lokalnych pensjonatów.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy się zapisują (nie ma takiego obowiązku), górale liczą, że w tym czasie pod Giewontem może pojawić się więcej osób. - Będą blisko, bo zaledwie 100 kilometrów od Zakopanego. Oby do nas przyjechali - mówi pani Wanda, sprzedająca pamiątki na zakopiańskich Krupówkach.

Ruchu jednak nie widać

Jednak według branży turystycznej pod Giewontem wielkiego zainteresowania przyjazdem pielgrzymów na przełomie lipca i sierpnia na razie nie widać. - Nikt nawet nie zadaje pytań w tej sprawie - mówi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, która zrzesza zakopiańskich przedsiębiorców. - Moim zdaniem, nie ma co liczyć na masowe, długie pobyty pielgrzymów. Jak się u nas pojawią, to będą na jednodniowych wycieczkach.

Dariusz Galica, prowadzący internetową bazę wynajmu kwater, dodaje, że miejsca w pensjonatach na przełomie lipca i sierpnia zarezerwowali głównie wakacyjni turyści.

Łukasz Bobek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.