Światowe Dni Młodzieży. Balice (nie)wykluczone

Czytaj dalej
Fot. FOT. Adam Wojnar
Grzegorz Skowron

Światowe Dni Młodzieży. Balice (nie)wykluczone

Grzegorz Skowron

Gdzie papież Franciszek spotka się z pielgrzymami podczas Światowych Dni Młodzieży w lipcu? Wojewoda małopolski Józef Pilch upiera się przy swoim pomyśle, aby uroczystości zorganizować w Balicach i zapowiada, że będzie o tym rozmawiał z władzami lotniska. Według jego zapowiedzi spotkanie powinno odbyć się w przyszłym tygodniu.

Problem w tym, że władze portu lotniczego nic o tym nie wiedzą. - Nie mamy żadnych oficjalnych informacji ani zaproszeń - usłyszeliśmy wczoraj od Urszuli Podrazy, rzeczniczki MPL Kraków-Balice.

Wątpliwości nie ma kard. Stanisław Dziwisz. - Nie jest brana pod uwagę inna opcja niż Brzegi. To miejsce spotkania papieża Franciszka z młodzieżą jest przygotowywane już od trzech lat - mówi.


Autor: Joanna Urbaniec

Wojewoda małopolski chce rozmawiać z władzami lotniska o możliwości zorganizowania tam mszy papieskiej. Te nic o tym nie wiedzą, a metropolita krakowski powtarza: miejscem uroczystości będą Brzegi

- To miejsce spotkania papieża Franciszka z młodzieżą jest przygotowywane już od trzech lat. Nie jest brana pod uwagę inna opcja niż Brzegi - tak metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz komentuje pomysł wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, aby główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży zorganizować w Balicach.

Mimo to wojewoda małopolski Józef Pilch upiera się przy swoim pomyśle i zapowiada, że będzie o tym rozmawiał z władzami Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Według zapowiedzi wojewody spotkanie powinno odbyć się w przyszłym tygodniu. - Nic nie wiemy o tym spotkaniu, nie mamy żadnych oficjalnych informacji ani zaproszeń - mówi Urszula Podraza, rzeczniczka MPL Kraków-Balice.

Również w przyszłym tygodniu propozycja, aby lotnisko w Balicach było brane pod uwagę - obok podwielickich Brzegów i krakowskich Błoń - jako miejsce nocnego czuwania młodzieży z papieżem i mszy odprawionej następnego dnia, ma być omawiana w Warszawie. Zostanie zaprezentowana przedstawicielom administracji państwowej w Warszawie, zaangażowanym w przygotowania do ŚDM.

Choć Balice pojawiły się tylko jako rezerwowa lokalizacja dla ŚDM, to i tak wywołała ogromne kontrowersje. Rzeczniczka portu lotniczego oświadczyła, że wskazanie Balic na miejsce spotkania pielgrzymów z Ojcem Świętym wymagałoby odwołania lotów przez miesiąc. A po wypowiedzi wojewody rozdzwoniły się telefony z pytaniami, czy lotnisko rzeczywiście zostanie zamknięte w lipcu - ludzie chcą wiedzieć, czy mogą kupować bilety na wakacje.

Zaskoczona nowym pomysłem jest strona kościelna, dla której przeciągające się dyskusje na temat lokalizacji ŚDM są dodatkowym problemem. A nadal brakuje odpowiedniej liczby wolontariuszy, którzy mają pomagać pielgrzymom oraz miejsc noclegowych dla tych, którzy przybędą na spotkanie z papieżem. Już wcześniej wojewoda Pilch wywołał burzę, sugerując, że lepszym rozwiązaniem byłyby krakowskie Błonia. Wprawdzie zaznaczył, że to nie on podejmuje decyzje w tej sprawie, ale od razu dolał oliwy do ognia, wskazując Balice jako kolejną alternatywę dla Brzegów.

Ale to one są obecnie oficjalnym miejscem głównych uroczystości ŚDM. To tam w nocy z 30 na 31 lipca odbędzie się czuwanie modlitewne, a po nim zostanie odprawiona Msza Rozesłania, kończąca kilkudniowe spotkania i modlitwy młodzieży z całego świata. Jednym z kontrargumentów dla tej lokalizacji są niewielkie możliwości ewakuacji. Nie chodzi tylko o ewentualne zagrożenie, ale też o możliwości szybkiego odpuszczenia łąki po zakończeniu mszy. Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa mówią, że pielgrzymi będą potrzebować na to 10 godzin, wojewoda stawia tezę, że potrwa to jeszcze dłużej, bo nawet 15 godzin. A do niektórych parkingów wyznaczonych dla autokarów będzie ponad 10 kilometrów.

Brzegi koło Wieliczki zostały wskazane głównie z powodu zapowiadanej liczby pielgrzymów. Jeszcze w ubiegłym roku mowa była o 2,5 mln osób, które pojawią się na spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Dziś pada liczba ok. 2 mln zł, a oficjalnie zarejestrowanych jest ok. 600 tys. pielgrzymów. Przedstawiciele Kościoła tłumaczą, że przy każdych ŚDM liczba obecnych jest trzy razy większa niż ta z oficjalnych rejestrów.

***

Inicjatywa JP2

W Collegium Novum UJ rozpoczęła się wczoraj międzynarodowa konferencja na temat religijnego, kulturowego, edukacyjnego i turystycznego wymiaru Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu rozpoczną się pod Wawelem. Pierwszy dzień poświęcono prezentacji idei ŚDM. Mówili o tym m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko. Wszyscy byli zgodni, że Dni Młodzieży to jedna z najlepszych inicjatyw duszpasterskich św. Jana Pawła II. - Siał obficie, a my zbieramy owoce - mówił kard. Dziwisz.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.