Grudzień to najpiękniejszy, ale i najbardziej wymagający miesiąc w całym roku. Dlatego też doświadczone gospodynie z naszego regionu przybywają z pomocą!
Oto kilka przepisów na wigilijne dania, dzięki którym nawet początkujący kuchcik zostanie królem świąt.
Niebo w gębie, czyli drawieński makowiec
Wspaniałym przepisem na słodki i aromatyczny makowiec podzieliła się z nam Alina Paszkiewicz, prezes Fundacji Nasz Drawień. Na cztery porcje tego przysmaku potrzeba: ciasto: 0,5 kg mąki, 15 dag masła, 3 żółtka,1 cukier wanilinowy, 0,5 szklanki cukru, 0,5 kostki drożdży, 1,5 szklanki mleka. Mleko podgrzać i rozpuścić w nim drożdże. Dodać cukier i mieszać aż całkiem się rozpuści, dodać cukier wanilinowy i żółtka jaj. Masło rozpuścić, wystudzić i również dodać. Na sam koniec wsypać mąkę, po czym dobrze wyrobić jak ciasto drożdżowe. Przykryć ściereczką i odstawić na około 1 godzinę, aby ciasto urosło. W tym czasie można przygotować masę makową. 0,5 kg maku należy zalać gorącą wodą dzień wcześniej (około 12 do 24 godzin), po czym odcedzić i przemielić przez maszynkę 2-3 razy. Do zmielonego maku dodać: 15 dag masła (roztopionego i przestudzonego), 3 duże łyżki miodu, 1 aromat migdałowy oraz pianę ubitą z 3 białek. Wszystko wymieszać, a do smaku dodać żurawinę, rodzynki, orzechy czy skórkę z pomarańczy.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 4 równe części. Stolnicę wysypać mąką i z jednej części rozwałkować kwadrat. Nałożyć ćwierć z przygotowanej masy makowej i równomiernie rozsmarować po całym cieście, po czym zwinąć w rulon sklejając brzegi. Zawinąć w papier do pieczenia zostawiając trochę luzu, aby makowiec mógł urosnąć i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w 180 stopniach Celsjusza przez około 30 - 45 minut.
Ciasto ze słonecznikiem
Przygotowania rozpoczniemy od wykonania klasycznego biszkoptu. Potrzebne będą: jajka, mąka pszenna, mąka ziemniaczana, cukier i proszek do pieczenia. Zasada jest prosta - zależnie od ilości jajek dajemy tyle samo łyżek mąki pszennej i ziemniaczanej, dwa razy więcej łyżek cukru i proszek do pieczenia. Ubijemy pianę z białek, aż do uzyskania przez nią odpowiedniej sztywności, po czym dosypujemy cukru.
Do gotowej piany dodajemy żółtka i chwilę miksujemy, by składniki połączyły się. Następnie dodajemy wymieszane mąki i proszek do pieczenia, wsypujemy je do masy jajecznej „na raz” i delikatnie mieszamy, by nie zniszczyć piany. Gotową masę wlewamy do foremki, wyrównujemy powierzchnię i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Biszkopt pieczemy przez około 30 minut w temperaturze 175 stopni - do suchego patyczka.
Ciasto studzimy w piekarniku, a odkrawamy boki dopiero, kiedy biszkopt całkowicie ostygnie. Następnie rozkrawamy go, przekładamy gotowym kremem tiramisu (do dostania w każdym markecie), a wierzchnia warstwę smarujemy cieniutką warstwą masy kajmakowej. Na suchej patelni prażymy 300 gramów ziaren słonecznika i równomiernie rozprowadzamy je po masie kajmakowej. Całość powinna płynnie się połączyć i dostarczyć niebiańskich wrażeń!
Pierogi jak u mamy
Dla przygotowania ciasta na pierogi potrzeba: 1 kg mąki pszennej 500 + mąka do posypywania stolnicy, 1 łyżeczka soli, około 400 ml bardzo gorącej wody (zagotowanej i odstawionej na 2-5 minut). Mąkę łączymy z solą i mieszając dodajemy po trochu bardzo gorąca wodę. Ciasto należy wyrabiać aż osiągnie gładką, elastyczną konsystencje, łatwo odchodzącą od ręki. Gotowe przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na 10-15 minut, aby odpoczęło.
Farsz: grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na około 6 godzin. Następnie dodać marchewkę, pietruszkę i gotować aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawić solą i pieprzem. Kapustę ugotować do miękkości z dodatkiem soli, dokładnie odcisnąć. Grzyby, marchewkę i pietruszkę odcedzić, zachowując wywar (wykorzystać do np. do zupy grzybowej). Bardzo dobrze odcisnąć z wody i razem z kapustą zmielić w maszynce do mięsa o dużych oczkach. Na patelni na oleju zeszklić cebule, dodać do farszu.
Składniki farszu dobrze wyrobić, łącząc wszystkie składniki, doprawić solą i pieprzem. Ciasto podzielić na porcje i kolejno rozwałkowywać na placki. Małą szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładając farsz. Składać na pół i zlepiać brzegi formując pierogi. Gotować do miękkości, przez około 3-5 min. Podawać ze smażoną na oleju pokrojoną cebulą.
Bigos z rybnym twistem
Do wykonania potrawy potrzebne będą: 2 kg kiszonej kapusty, 1 makrela, 60 dkg filetów z ryby morskiej np. dorsza, 1 sztuka cebuli, 1 łyżka majeranku, sól, pieprz, 2 łyżki musztardy, 1 łyżka przecieru pomidorowego, 2 łyżki słodkiej sypkiej papryki, 1 szklanka oleju, 200 g mąki pszennej, 6 ziarenek ziela angielskiego, 100 g grzybów suszonych, 150 ml czerwonego półwytrawnego wina.
Sposób wykonania: poszatkowaną kapustę zalewamy wodą, w której uprzednio moczyliśmy grzyby i dokładamy podsmażone piórka z cebuli. Następnie dokładamy pokrojone grzyby, liście laurowe, pieprz, sól oraz ziele angielskie i całość gotujemy przez 1 godz. na wolnym ogniu. Rybę pokroić w kostkę wielkości 2×2 cm i opanierować ją w mące pszennej z dodatkiem papryki i soli. Smażyć na oleju na złoty kolor. Kiedy kapusta będzie w miarę miękka, a ryba usmażona połączyć składniki i dokładnie wymieszać.
Następnie przyprawić majerankiem, łyżką przecieru i musztardą. Poddusić wszystko razem jeszcze parę minut. Potrawa zdatna jest do wielokrotnego odgrzewania, za każdym razem pogłębiając swój aromat