Świat oglądany przez mikroskop jest ciekawy
Gimnazjaliści z ZS w Gostycynie wyjechali do Bydgoszczy na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na warsztaty biologiczne.
Tytuł pierwszych warsztatów to „Świat roślin pod mikroskopem".
Zajęcia miały na celu zapoznanie uczestników z budową mikroskopu oraz technikami wykonania i obserwacji preparatów mikroskopowych. Uczniowie mieli okazję do samodzielnego sporządzania preparatów i obserwacji pod mikroskopem szczegółów budowy komórek i tkanek roślinnych.
- Drugie warsztaty dotyczyły „Tajemnic skrywanych pod powierzchnią gleby" i prowadził je dr Tomasz Marquardt. - Warsztaty składały się z dwóch spotkań - informuje Marek Sass, dyrektor ZS w Gostycynie. -Podczas pierwszych zajęć uczniowie zakładali własne hodowle roztoczy.
Na drugim spotkaniu uczniowie zaobserwowali pod mikroskopem ich rozwój. To były cenne informacje z dziedziny biologii.
Na co dzień nie zastanawiamy się, co dzieje się pod powierzchnią ziemii, a dzieje się dużo, bardzo dużo. Uczniowie zobaczyli to na własne oczy. Odwiedzili również ogród botaniczny przy UKW. - Smakowaliśmy liście magnolii. Usłyszeliśmy ciekawe informacje o czarcim kącie, judaszowcu kanadyjskim, zobaczyliśmy drzewa mające militarną korę, kaktusy opuncje przystosowane do życia w naszym klimacie - dodaje Sass. - Wszyscy znamy słowa piosenki „nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie: gruszki na wierzbie czy śliwki na sośnie“, a okazało się, że grusza wierzbolistna istnieje, widzieliśmy.
Wyjazd zorganizowały Kamila Borowicz oraz Małgorzata Gumienna.