Świat fantasy jest otwarty dla każdego [rozmowa]
Rozmowa z pisarką Anetą Jadowską o jej literackich zainteresowaniach i twórczości, w której Toruń odgrywa znaczącą rolę.
Kim jest tytułowa Dziewczyna z Dzielnicy Cudów?
Nie chciałabym niczego wprost sugerować w mojej odpowiedzi, gdyż dwuznaczność zawarta w tytule stanowi istotę całej fabuły. Zależy mi, aby czytelnicy zapoznali się z historią opisaną w książce i samodzielnie to odkryli. Wspomnę tylko, że istnieją dwie możliwości wyboru, o którą dziewczynę chodzi.
Dlaczego zdecydowała się Pani pisać powieści w stylu fantasy? Co jest fascynującego w tym gatunku?
Fantasy to gatunek kompatybilny z moim typem wyobraźni, daje mi dużą swobodę. Możliwy jest także ogromny i cudowny kontakt z czytelnikami. Praktycznie nie istnieją tutaj żadne ograniczenia dla pisarza, oprócz jego własnej pomysłowości.
Fantasy ma w sobie dużą plastyczność i lepiej reaguje na rzeczywistość niż inne gatunki literackie.
Od wielu lat mieszka Pani w Toruniu. W jakim stopniu Gród Kopernika stanowi przestrzeń dla inspiracji?
Myślę, że klimat tego miasta oddziałuje na mnie cały czas i jest zdecydowanie bezpośrednią inspiracją. Toruń pełnił rolę miejsca, w którym rozgrywa się akcja większości moich powieści - zarówno heksalogia o Dorze Wilk, jak też szamańska seria o Witkacym. W mojej nowej powieści „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” akcja przenosi się do Warszawy, jednakże Toruń traktuję nadal jako moje miasto.
Do jakich grup odbiorców kieruje Pani swoją twórczość?
Uważam, że w przypadku fantastyki nie ma ściśle określonego podziału na grupy wiekowe. Na moje spotkania autorskie przychodzą dziewczęta i chłopcy, babcie wraz z wnukami, a także kobiety i mężczyźni. Można rzec, że pojawia się wręcz pełny przekrój społeczny.
Kto należy do grona Pani ulubionych pisarzy?
Aktualnie bardzo cenię i podziwiam twórczość dwóch pisarzy - są to Neil Gaiman i Jo Nesbo. Gaiman, podobnie jak ja, porusza się w obszarze fantastyki. Z kolei Nesbo pisze świetne kryminały. Myślę, że to w znacznym stopniu odzwierciedla moje zainteresowania literackie.
Autor: Mariusz Szramka