Świadczenia postojowe dla emerytów. Niektórzy mogą dostać dodatkowo nawet ponad 2 tysiące złotych do emerytury

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Urszula Sobol

Świadczenia postojowe dla emerytów. Niektórzy mogą dostać dodatkowo nawet ponad 2 tysiące złotych do emerytury

Urszula Sobol

Emeryci, którzy są zatrudnieni jednocześnie w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie, mogą się ubiegać o przyznanie świadczenia postojowego. Oprócz emerytury mogą otrzymać dodatkowo 2080 złotych.

- Jeśli m.in. emeryt zawarł umowę cywilnoprawą i umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19, może wystąpić do ZUS za pośrednictwem swojego zleceniodawcy albo zamawiającego o świadczenie postojowe, które zrekompensuje utratę jego przychodów - wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim. - Świadczenie dotyczy osób wykonujących umowę cywilnoprawną (umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, umowę o dzieło).

Ze świadczenia cieszy się mnóstwo emerytów, którzy dorabiali sobie do emerytury, a z powodu epidemii koronawirusa dochód ten nie był możliwy.

- O dodatkowych pieniądzach m.in. dla emerytów dowiedziałam się kilka dni temu - opowiada pani Halina z Rzeszowa. - Razem z mężem żyjemy ze skromnych, najniższych emerytur. Mąż zawsze coś sobie dorobił na umowę zlecenie, ale przez epidemię siedział w domu.

Emeryci mogą otrzymać nawet 2080 złotych

Świadczenie to dotyczy umów zawartych przed 1 kwietnia 2020 roku. Przyznawane jest wtedy, gdy emeryt nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

- Skorzystać ze wsparcia możesz wtedy jeśli suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1 299,99 zł (mniej niż 50 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów - podkreśla rzecznik. - Świadczenie przysługuje również wtedy kiedy przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emerytrurach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Abyś otrzymał świadczenie postojowe Twój zleceniodawca lub zamawiający musi złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe (wniosek RSP-C).

Więcej informacji można uzyskać w każdej placówce ZUS.

Urszula Sobol

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Szybka

Każde wsparcie się liczy, mam tylko zastrzeżenia do procedur, które według mnie są dość skomplikowane szczególnie dla ludzi starszych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.