Świąd skóry, łzawienie oczu, katar, a nawet kaszel może być objawem alergii [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Prywatne
Agata Flak

Świąd skóry, łzawienie oczu, katar, a nawet kaszel może być objawem alergii [ROZMOWA]

Agata Flak

Rozmowa z lek. med. Ireną Kędzierską, specjalistą pediatrii, pulmonologii i alergologii w poradni Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Na czym polega alergia? Co to znaczy w praktyce mieć alergię?

Alergia jest to zwiększona wrażliwość na alergeny, które znajdują się w powietrzu lub pokarmach. W niektórych sytuacjach nasz organizm reaguje nadmiernie, broniąc się przed czynnikami, z którymi mamy kontakt z powietrza, poprzez skórę lub przewód pokarmowy. Niestety alergia, atopia polega na tym, że ta odpowiedź organizmu jest nadmierna i zamiast obronić nas przed tymi czynnikami, wywołuje chorobę. U osób nieuczulonych czynniki te mogą powodować drażnienie błony śluzowej nosa, gardła oraz objawiać się w postaci podrażnień skóry. U osób alergicznych czynniki te wywołują zwiększoną odpowiedź organizmu w postaci: zatkania nosa, świądu oczu lub skóry, czy nawet niedyspozycji ze strony przewodu pokarmowego, obrzęku gardła, kaszlu i duszności.

Jakie są najczęstsze objawy alergii?

Najczęstsze zauważalne objawy przy uczuleniu na pyłki powietrznopochodne, czyli te które pojawiają się na wiosnę to objawy z narządów, które mają styczność z powietrzem. Zazwyczaj są to oczy (spojówki), śluzówki nosa i gardła bo wdychamy je z powietrzem oraz świąd skóry. Są to również reakcje ze strony gardła, krtani i oskrzeli. Zazwyczaj jest to kaszel. Z większych uczuleń będą to objawy astmatyczne. Wszystko jednak zależy od odporności organizmu, stopnia uczulenia oraz od tego czy jest to alergia genetycznie uwarunkowana czy nabyta. Ważne jest również to, czy alergia spowodowana jest dużym narażeniem na czynniki wziewne, spowodowane np. pracą zawodową, spożywanymi pokarmami, czy raczej jest to reakcja nakładająca się, tzw. krzyżowa, czyli taka która spowodowana jest czynnikami wdychanymi z powietrza i spożywanymi w pokarmach. Takie reakcje są najgroźniejsze i mogą skończyć się obrzękiem krtani, obrzękiem naczynioworuchowym Quinckego i dusznością.

W dalszej części przeczytasz:

 • Jakie konsekwencje niesie za sobą nieleczona alergia?
 • Na alergię cierpi coraz więcej osób. Dlaczego tak się dzieje?
Pozostało jeszcze 29% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.