Swarzędz: Porażka wojewody. Dekomunizacji os. Dąbrowszczaków i ul. Przybylskiego nie będzie
To już kolejna porażka wojewody związana z tzw. dekomunizacją ulic. Po tym jak pod koniec ubiegłego roku w Poznaniu wróciła ulica 23 lutego, w Swarzędzu nie dojdzie do zmiany nazw osiedla Dąbrowszczaków i ul. Jakuba Przybylskiego.
W czerwcu ubiegłego roku wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał zarządzenia zastępcze w sprawie osiedla Dąbrowszczaków, nadając mu nazwę Szarych Szeregów oraz ulicy Jakuba Przybylskiego, nadając jej nazwę ks. Józefa Tischnera.
Zmiany miały nastąpić w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Od samego początku działania wojewody wzburzyły wielu mieszkańców, którzy nie chcieli się zgodzić na koszty wymiany tabliczek oznaczających posesje, czy szyldów. Zwracali oni uwagę że w nazwie os. Dąbrowszczaków nie chodzi o uczestników wojny w Hiszpanii wspieranych przez Stalina, a żołnierzy z 2. Dywizji Piechoty im. Jana H. Dąbrowskiego walczących w II wojnie światowej. Co istotne, obok istnieją osiedla Kościuszkowców i Czwartaków, czyli oddziałów również biorących udział w wojnie.
Czytaj też: Swarzędz: Dekomunizacja ulic. Dąbrowszczacy znikają z nazw ulic i osiedli. Tylko... którzy?
Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek postanowił na zarządzenia złożyć skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W grudniu 2018 r. WSA uchylił oba rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody. Następnie Zbigniew Hoffmann złożył skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd pod koniec maja oddalił skargę kasacyjną w sprawie zmiany nazwy ul. Przybylskiego, a w środę w sprawie os. Dąbrowszczaków.
Jak sąd uzasadnił wyrok? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień