Stuła i trzewiki czekają na papieża [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. fot. Anna Kaczmarz
Jolanta Białek

Stuła i trzewiki czekają na papieża [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek

ŚDM 2016. Franciszek otrzyma w Brzegach dwa nietypowe prezenty. Nie zabierze ich jednak do Watykanu. Dary zostaną przekazane na cele charytatywne.

Długą na 2,5 metra stułę zdobią ręcznie haftowane insygnia papieskie i logo ŚDM, a także symbole związane z Wieliczką - wizerunki św. Kingi i brata Alojzego Kosiby. - Papież założy tę stułę w niedzielę rano, podczas poświęcenia Ośrodka Miłosierdzia w Brzegach - zapowiada ks. Bogdan Kordula, szef krakowskiej Caritas.

Dar dla Ojca Świętego wyhaftowała wieliczanka Maria Krupa. Poświęciła na to... 230 godzin. - Pracowałam nad stułą od 1 lipca, również po nocach. Bałam się, czy zdążę, bo w normalnym trybie na wykonanie takiego haftu potrzeba około sześciu tygodni - opowiada pani Maria.

Papież otrzyma w darze także buty - z cielęcej skóry, na włoskiej podeszwie typu extra light i w swoim rozmiarze (43). - Nie mogłem nie zrobić takiego prezentu, papieskie buty to tradycja naszego regionu - mówi Henryk Konopka, właściciel firmy Conhpol ze Stanisławia Górnego, która kontynuuje tradycje zakładu prowadzonego przez Stanisława Żmiję, papieskiego szewca. Takie prezenty to pomysł władz Wieliczki oraz Caritas. Burmistrz Artur Kozioł twierdzi, że dary te mają wymiar symboliczny. - Chcemy przez to pokazać, że to, co zostanie po ŚDM w Brzegach, m.in. ośrodek pomocowy, będzie służyć ludziom. Dlatego prezenty dla papieża są praktyczne, a nie jakieś wymyślne - mówi Kozioł.

Podarunki dla Franciszka zaprezentowano wczoraj w Brzegach. Ksiądz Bogdan Kordula zapowiedział, że ustalono już, iż kopia stuły i buty zostaną przekazane na cel charytatywny. Trafią na licytację w ramach akcji Misericordes, prowadzonej na portalu www.we4charity.com. To zbiórka funduszy na zakup mobilnej kliniki (szpitala na kółkach), która ma nieść pomoc m.in. w Libanie i Syrii.

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.