Strój na maturę nadal jest elegancki, stylowy i stonowany
Każde pokolenie maturzystów rządzi się swoimi prawami. Chce wyglądać współcześnie, na czasie, ale też modnie. Młodzież w dużej mierze zwraca też uwagę na wygodę.
Tegoroczni maturzyści wyglądają szykownie i z klasą. - Bo matura to dzień elegancji oraz stroju w stylu galowym - podkreśla Paulina Popek, stylistka wizerunku i wizażystka z Pracowni Estilo Paulina Popek z Rzeszowa. - Dużo zależy również od tego, do jakiej szkoły uczęszcza uczeń, aby dostosować się do obowiązujących w niej wymogów i tradycji.
Dodaje, że maturzyści zazwyczaj trzymają się podstawowej zasady, jaka obowiązuje w ogólnej modzie: klasyka jest ponadczasowa.
- Klasyka zawsze się sprawdzi i w tym przypadku jest, jak najbardziej na miejscu - dopowiada Paulina Popek. - Nie zapominajmy jednak, że każde pokolenie rządzi się swoimi prawami i chce wyglądać współcześnie, na czasie i modnie. Wtedy ma poczucie indywidualności i większą pewność siebie, dlatego urozmaicenie klasyki trendowymi akcesoriami i fasonami jest oczywiste.
Współczesna moda pozwala nosić i łączyć
Dzisiejsza moda daje nam duże pole do popisu i zaznaczenia swojej osobowości.
- Jednak najlepiej zrobić to w sposób subtelny i wyważony - podpowiada stylistka. - Ubranie na maturę powinno być przede wszystkim eleganckie, stonowane kolorystycznie, wyważone pod względem długości i fasonów. I tak zazwyczaj jest.
Sprawdzają się takie kolory jak biel, czerń, granaty, bordo, beże i pastele.
- Maturzyści wprowadzają też drobne akcenty kolorystyczne i kontrasty, aby nie było nudno. Jednak warto uważać z długościami, wycięciami i prześwitami - mam tu na myśli dekolty, długości spódnic, dopasowanie sukienki czy bluzki oraz koronki i przeźroczystości. Nie odkrywamy zbyt wiele, co nie oznacza, że ubranie dla dziewczyny nie może być kobiece - zauważa stylistka z Rzeszowa.
Maturzyści stawiają też na wygodę
Zauważa, że tegoroczni maturzyści w dużej mierze zwracają uwagę na wygodę.
- Jednocześnie jednak czerpią inspiracje ze stylizacji z social mediów oraz celebrytów - piosenkarek, modelek i aktorek - mówi Paulina Popek. - Są to jednak zestawy raczej wygodne i stonowane, które nierzadko bazują na stylach, które znamy sprzed 20 i 30 lat.
W dziewczęcych stylizacjach dominują sukienki i zestawy złożone z bluzki i spódnicy.
- Najlepiej pożądane są sukienki o prostym klasycznym kroju w stonowanej kolorystyce, koniecznie z dobrej jakości tkaniny - stwierdza Paulina Popek. - Dla dziewczyn, które lubią odrobinę ekstrawagancji, świetne są koszule lub bluzki ze spódnicą w wersji plisowanej lub koronkowej o długości do kolan lub midi. Mimo tego, że mini w tym sezonie króluje wśród długości, w tym przypadku dziewczyny muszą na nią uważać, aby zbyt nie eksponować nóg. Do spódnicy lub sukienki zakładają zakryte szpilki lub czółenka w kolorze cielistym albo dopasowanym do stylizacji, stylową torebkę i subtelną modną biżuterię. Bardzo trendowym zestawem jest także damski garnitur w jasnym kolorze najlepiej białym lub beżowym o lekko „oversizowym” kroju i spodniami z szerokimi nogawkami.
W stroju męskim najbardziej elegancki, odpowiedni do sytuacji, jest garnitur w ponadczasowym stylu złożony z jednorzędowej marynarki i spodni w kant. Najlepszy kolor to granat lub szary, a tkanina to wełna.
- Idealne dodatki to biała koszula, krawat w delikatny wzorek lub poszetka oraz buty typu oxfordy w odcieniach czerni, granatu lub brązu. W niektórych sytuacjach można jednak pójść na kompromis i bardzo formalny garnitur zastąpić zestawem mniej zobowiązującym: marynarką i spodniami typu chino w skoordynowanych kolorach. Do tego sprawdza się biała koszula i efektowny krawat oraz skórzane detale jak pasek i buty, które dodają klasy - wylicza stylistka.
Kiedyś...strój bardziej odświętny i mniej wyszukany
Strój na maturę parę dekad temu był bardziej odświętny i mniej wyszukany.
- Mężczyźni najczęściej ubierali sztywne materiały oraz dopasowane, jednobarwne krawaty. Kobiety ubierały również zachowawcze stroje - bluzki pod szyję, szerokie spodnie lub proste spódnice do kolana z rozcięciem. Było to związane ze ścisłym przestrzeganiem obowiązujących zasad w szkołach oraz oczywiście ograniczonym dostępem do modnych ubrań i nowych tkanin - opowiada Paulina Popek. - Poszaleć z kolorami czy fasonami kobiety mogły dzięki przeróbkom ubrań we własnych domach czy u krawcowych. Nasi rodzice nie mogli przebierać tak w różnorodnych fasonach, modnych liniach oraz kolorach w sklepach sieciowych.
Teraz młodzież głównie skupia się na hitach, modnych markach i czerpie inspiracje z social mediów oraz od znanych postaci z świata mody, rozrywki i muzyki. - Inspiracje danymi nurtami czy stylami są nadal widoczne, ale mieszają się z minimalizmem oraz nowoczesnymi rozwiązaniami. Mnogość ubrań i propozycji sklepów jest ogromna, dlatego również na ulicach jest barwniej i ciekawiej. Zatem również do mody maturalnej nie można podchodzić sztampowo. Aktualnie widoczny jest też trend „upcyklingu” czyli odświeżania używanych rzeczy „vintage” i łączenia ich z nowymi elementami garderoby, co jest fantastycznym i kreatywnym rozwiązaniem.
Magdalena Mazur, właścicielka Centrum Mody Ślubnej „Impresja” w Rzeszowie z sentymentem wspomina nie tylko egzamin maturalny, ale także strój, w którym zdawała jeden z najważniejszych w swoim życiu egzaminów.
- Dobrze pamiętam, jak byłam ubrana - uśmiecha się Magdalena Mazur. - W tamtych czasach dress code był bardzo zachowawczy. Musiał on być biało granatowy.
Spodnie, podobnie jak marynarka, zazwyczaj są dopasowane do sylwetki.
Wspomina, że dziewczyny były ubrane w granatowe spódnice, białe bluzki i buty na niewysokim obcasie. - Spódnica absolutnie nie mogła być za krótka, a dzisiaj to bywa różnie - mówi Magdalena Mazur. - Kiedyś chłopcy ubrani byli w granatowe garnitury i białe koszule. Dzisiaj garnitury mogą być w różnych kolorach: czarnym, szarym.
Właścicielka Centrum Mody Ślubnej „Impresja” zauważa też, że dzisiejsza młodzież, jeśli chodzi o strój maturalny, w dużym stopniu stawia nie tylko nacisk na modę, ale też na wygodę.
- Jest też jakby większe przyzwolenie na taki luźniejszy strój, aczkolwiek matura wciąż jest jednym z najważniejszych i ważnych egzaminów w życiu. Widać, że młodym zależy, aby wyglądać dobrze i elegancko - dodaje właścicielka Centrum Mody Ślubnej „Impresja”. - Mimo tego, że młodzież stawia teraz na indywidualność, to jednak w dużej mierze młodzi ludzie teraz ubierają się również bardzo klasycznie. Dress code jest dla nich jest niezwykle ważny i podkreśla znaczenie wydarzenia.
Kiedyś było nie do pomyślenia, aby dziewczyna na maturze była w spodniach, a dzisiaj to bardzo częsty widok.
- Kobiety coraz częściej sięgają nie tylko po eleganckie koszule, obszerne marynarki, ale też spodnie w kant - opowiada Magdalena Mazur.
Duży wybór i nie wieje nudą!
Dzisiaj na rynku mamy dużą ofertę modnej odzieży i maturzyści naprawdę mają w czym wybierać. Zbigniew Sycz, właściciel salonu Moda Męska z Rycerzem z Rzeszowa podkreśla, że tegoroczni maturzyści nie tylko sięgali garnitury, w kolorze czarnym czy granatowym. - Dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszyły się też garnitury w kratkę i koszule w kolorze białym oraz czarnym - dopowiada Zbigniew Sycz.
Aby dodać odrobiny charakteru stylizacji, maturzyści uzupełnij ją o ciekawe dodatki w postaci krawata np. z drobnym wzorem lub poszetki w kontrastowym kolorze, czy też muszki. Tak naprawdę wszystko zależy nie tylko od zawartości portfela, ale też od fantazji i pomysłu na dany look.