Stres, rozpacz i łzy. Kandydaci do rzeszowskich liceów do ostatniej chwili walczą o miejsca w najlepszych szkołach. Piszą odwołania

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Beata Terczyńska

Stres, rozpacz i łzy. Kandydaci do rzeszowskich liceów do ostatniej chwili walczą o miejsca w najlepszych szkołach. Piszą odwołania

Beata Terczyńska

W piątek rzeszowskie szkoły średnie wywieszą listy przyjętych do pierwszych klas. Na wolne miejsca w najbardziej obleganych szkołach raczej nie ma co liczyć. Tegoroczna rekrutacja jest szczególnie trudna. O miejsca walczy podwójny rocznik absolwentów: pierwsi po ósmej klasie i ostatni po zlikwidowanych gimnazjach. A szkoły nie są z gumy i liczby oddziałów nie mogą zwiększyć tak, by dla wszystkich wystarczyło miejsc.

Stres, rozgoryczenie, rozpacz, strach, łzy, poirytowanie, zdenerwowanie, zawód. Te emocje i stany w tym roku towarzyszyły i nadal towarzyszą wielu młodym ludziom starającym się o przyjęcie do pierwszych klas szkół średnich, a także ich rodzicom pomstującym na reformę edukacji Anny Zalewskiej. Ta sprawiła, że do pierwszych klas trafi podwojony rocznik absolwentów, czyli po ósmych klasach i po gimnazjach.

- Współczuję wszystkim dzieciakom, które ze średnią powyżej 4,75 (pasek) i sensownie napisanymi egzaminami nie załapały się do wymarzonych szkół. Walczcie o swoje edukacyjne marzenia, naprawdę warto. Dają wam na pizzę i lody 500 zł, a nie dają równych szans edukacyjnych

- to tylko jeden z głosów naszych czytelników podsumowujących sytuację.

WIDEO: Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie o naborze do szkół średnich po likwidacji gimnazjów

W Rzeszowie zabrakło tysiąca miejsc w liceach

Gdy przed tygodniem Rzeszów ogłosił listy zakwalifikowanych, okazało się, że liczba przygotowanych miejsc w liceach była znacznie mniejsza niż chętnych do tego typu szkół. Zabrakło ich około tysiąca!

- Prawie 54 proc. kandydatów wybrało bowiem licea, 43 proc. - technika, a tylko 3,5 proc. szkoły branżowe - podsumował Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

JUak wygląda sytuacja w szkołach średnich? Czy osoby, które nie dostały się do wymarzonych liceów, mają szanse, że znajdą wolne miejsce w innych? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.