Strefa z opóźnieniem, parkometry już jadą
1 kwietnia będzie działać rozszerzona strefa płatnego parkowania.
Wczoraj podpisano umowę między miastem a firmą zarządzającą strefą płatnego parkowania na cztery kolejne lata. Teraz ma ona 30 dni na postawienie w Słupsku nowych parko-metrów i rozszerzenie strefy o nowe ulice. Pięćdziesiąt parkometrów jedzie z Francji, a stare zostaną przebudowane. Będzie możliwość płacenia kartą zbliżeniowo, ale też obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego auta. – Strefa ma po nowemu działać od 1 kwietnia – zapewnił nas wiceprezydent Marek Biernacki.
Pięćdziesiąt nowych parkometrów jedzie z Francji do Słupska
Skąd takie opóźnienie, skoro w uchwale rady miejskiej zapisano, że rozszerzona strefa jest od 1 marca? – zapytaliśmy.
– To wina radnych, którzy dodali zapis do uchwały o strefie płatnego parkowania niezgodny z przepisami i musieliśmy to poprawiać na styczniowej sesji. Było mało czasu na przetarg i przygotowania
– tłumaczy wiceprezydent.
Marcin Grzybiński odpowiadający za transport zbiorowy w mieście dodaje, że jest już harmonogram, a graniczną datą jest 1 kwietnia. – Ale też wiele zależy od pogody – tłumaczy.
Okazuje się, że musi być odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, by można było wymalować linie na ulicach.
– Strefa nie jest rozszerzona? Dlaczego? Jaka wina radnych? – odpowiedziała pytaniami zaskoczona Beata Chrzanowska, przewodnicząca rady miejskiej. – Zaraz to wszystko wyjaśnię. To wina prezydenta, który uchwały ma realizować, a tu tego nie zrobił na czas. Rozliczymy go z tego.
Przypomnijmy, to władze miasta chciały rozszerzenia strefy płatnego parkowania i podniesienia opłaty za pierwsze pół godziny oraz wydłużenia czasu obowiązywania opłaty w ciągu dnia. Radni zgodzili się tylko na rozszerzenie.
Zgodnie z uchwałą rady miejskiej, strefa płatnego parkowania powiększy się o dziesięć całych ulic oraz pięć fragmentów ulic: Armii Krajowej (na odcinku od ul. Partyzantów do ul. Henryka Pobożnego), Władysława Broniewskiego, Jana Kilińskiego, Zygmunta Krasińskiego, Adama Mickiewicza (na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Wolności), Partyzantów (na odcinku od ul. Sądowej do ul. Garncarskiej), plac Dąbrowskiego, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Ludwika Solskiego, Stanisława Staszica, Wileńskiej (na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Wolności), Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego i Wandy (do ul. Kościuszki). Liczba dostępnych miejsc postojowych na obszarze całej strefy powiększy się o około 500, co w ogólnym rozrachunku przełoży się na liczbę około 1900 płatnych stanowisk postojowych.
Ratusz zapewnia, że będzie mieszkańców informował, kiedy jaka ulica ma zostać włączona do strefy.