Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Plęs

Stop dla pedofilii! Czy Kościół się oczyści? Diecezja Rzeszowska zapowiada: „Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele”

Stop dla pedofilii! Czy Kościół się oczyści? Diecezja Rzeszowska zapowiada: „Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele”
Andrzej Plęs

Przestępstwa seksualne duchownych wobec dzieci będą ścigane i piętnowane, winni ukarani, procedura postępowania jest ściśle określona, jak również rygory postępowania, by do takich przestępstw nie dochodziło. Diecezja Rzeszowska zapowiada: „Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele”.

Kilkadziesiąt amerykańskich diecezji zbankrutowało, bo tamtejsze sądy nakazały im wypłatę gigantycznych odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kiedy stało się jawne i udowodnione, że hierarchowie Kościoła w Chile uczestniczyli w ukrywaniu przestępstw pedofilskich swoich podwładnych, cały episkopat chilijski podał się do dymisji.

SPRAWDŹ: Znane przypadki pedofilii duchownych na Podkarpaciu

Po podobnej aferze świątynie w tradycyjnie katolickiej Irlandii opustoszały, a tamtejsi biskupi nie przestają przepraszać. Wśród wiernych w Australii nie przestaje wrzeć po ujawnieniu tamtejszych afer pedofilskich. W Polsce wyrazy skuchy części hierarchów przeplatają się z przejawami buty i słowami o „ataku na Kościół”. O zadośćuczynieniu dla ofiar nie ma mowy.

Ścisła selekcja kandydatów

- Grzech i przestępstwo pedofilii wśród duchownych to ciemna i wstydliwa strona Kościoła. Od kilku dekad Kościół mniej lub bardziej udanie zmaga się z tym problemem, także z tym wstydem

- ks. Tomasz Nowak, rzecznik rzeszowskiej diecezji, nie używał eufemizmów, kiedy przedstawiał wprowadzony w diecezji schemat postępowań.

Decyzją polskich biskupów każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu ma być dniem modlitwy wynagradzającej i pokuty. By wynagrodzić Bogu za wszelkie grzechy nieczyste, zwłaszcza za ciężki grzech pedofilii - jak określił tę inicjatywę kanclerz rzeszowskiej kurii ks. Piotr Steczkowski.

- Jako katolicy głęboko wierzymy w słowa Pana Jezusa, że ten rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem - tłumaczył.

I dodał, że sytuacja wymaga czegoś więcej, niż tylko „duchowego mocowania się ze złem”, dlatego też w diecezji powstał dokument „Wytyczne w sprawie ochrony małoletnich w praktyce wychowawczej Diecezji Rzeszowskiej”. A te rygorystycznie określają, co wolno, a czego nie wolno w kontaktach z dziećmi i księżom, i „cywilom” w instytucjach kościelnych.

W dalszej części:

 • jakie są "Wytyczne"
 • jakie zgłoszenia otrzymał "delegat ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych" w diecezji
 • przypadki tuszowania pedofilii
 • Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym bez duchownych

 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.