Stomatologia. Jeżeli masz astmę, uważaj na zęby!
Stomatologia. Podczas gdy chorym na astmę udaje się pokonać takie objawy jak duszność, męczący kaszel i świszczący oddech, mogą stać się ofiarami innej choroby - próchnicy. Dlaczego? Wszystkiemu winne są zażywane leki, przyjmowane nawet kilka razy dziennie.
Badania związku między astmą a zdrowiem jamy ustnej przeprowadzali w różnym czasie uczeni z Australii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Ameryki i Polski. Wszyscy doszli do tych samych wniosków - osoby cierpiące na jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, o wiele częściej miewają problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł. Dlaczego? Winne są leki na astmę, przyjmowane nawet kilka razy dziennie.
Wywołują grzybicę
- Najpowszechniejsze leki wziewne na astmę o działaniu przeciwzapalnym zawierają kortykosteroidy, których skutkiem ubocznym może być kandydoza jamy ustnej i gardła - ostrzega lek. stom. Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach. - Taką informację każdy pacjent przeczyta w ulotce preparatu. Osoba zażywająca codziennie tego typu lek, powinna zwrócić większą uwagę na swoją dietę i postępować tak samo, jak w przypadku zażywania antybiotyków. Najlepiej, jeśli regularnie zażywa probiotyki, a do dentysty powinna się zgłosić, jeśli pojawi się niepokojąca chrypka, biały nalot na języku, bolesne zmiany w jamie ustnej, nadżerki lub pękające kąciki ust.
Kandydoza (drożdżyca) jest grzybiczą infekcją skóry i błon śluzowych, w tym przypadku jamy ustnej. To nieprzyjemna, ale też niebezpieczna choroba wywołana z reguły przez drożdżaka Candida albicans. Należy ją bezwzględnie leczyć, bo może zaatakować cały organizm. Nie od razu trzeba przyjmować leki antygrzybiczne. Pomogą również płukanki do ust z odkażającą chlorheksydyną. Jeśli dentysta zdiagnozował grzybicę w ustach, należy też zmienić swoją dietę eliminując z niej białą mąkę, cukry proste, słodkie owoce, kiełki i alkohol. Wskazane są jogurty naturalne, przetwory mleczne, razowe pieczywo, warzywa i kiszonki, które dostarczą nie tylko korzystnej flory bakteryjnej, ale również niezbędnych witamin i składników odżywczych.
W pozostałej części tekstu przeczytasz:
- Jakich sensacyjnych odkryć dokonali naukowcy z School of Dentistry na Uniwersytecie w Birmingham?
- Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja zębów?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień