Starosta Adam Krzysztoń: - Oby Rosolis był rozlewany w Łańcucie!

Czytaj dalej
Piotr Samolewicz

Starosta Adam Krzysztoń: - Oby Rosolis był rozlewany w Łańcucie!

Piotr Samolewicz

Przy okazji niedawnej uroczystości przekazania skarbowi państwa Muzeum Gorzelnictwa przez właściciela Fabryki Wódek w Łańcucie, firmę United Beverages S.A., podano informację, że na miejscu w Łańcucie produkuje się 30 mln litrów spirytusu rocznie.

Spirytus produkowany jest z 65 tys. ton kukurydzy kupowanej rocznie od małych podkarpackich rolników, następnie transferowany do zakładu w Starogardzie Gdańskim i tam rozlewany.

- Jesteśmy zadowoleni z funkcjonującej w Fabryce Wódek w Łańcucie nowoczesnej gorzelni, która produkuje spirytus w dużych ilościach, przetwarzając obecnie ponad 100 ton kukurydzy na dobę. Kukurydza skupowana jest od miejscowych rolników. Ale bylibyśmy jeszcze bardziej zadowoleni gdyby w Łańcucie nadal były rozlewane trunki, kojarzone z tym miejscem, np. Rosolis – mówi starosta łańcucki Adam Krzysztoń.

Prezes zarządu spółki United Beverages William Carey zapowiedział powrót do produkcji tradycyjnej marki Rosolis od stycznia przyszłego roku. Zobowiązał się, że promocja alkoholu będzie powiązana z Podkarpaciem i tutaj będzie on dystrybuowany. Rosolis będzie produkowany w trzech smakach w tradycyjnych butelkach według oryginalnej receptury.

- Myśmy informowali nowego właściciela o marce i jakości trunków wytwarzanych w fabryce z ponad 250-letnią tradycją.
Cieszę się, że Rosolis wróci do łask i będzie promowany, mam nadzieję, że szerzej niż na Podkarpaciu. Jest to marka, na której można budować sukces - komentuje to wydarzenie starosta łańcucki. - Cieszę się, że decyzją właściciela spółki United Beverages Williama Careya Rosolis będzie nalewany do tradycyjnych butelek, a nie tych, które wprowadził poprzedni właściciel. Oby jeszcze (przynajmniej w części) Rosolis był rozlewany Łańcucie! - dodaje Adam Krzysztoń.

Łańcut to jedna z najstarszych wytwórni wódek w Polsce, jej początki datują się na 1764 rok. W 1998 roku fabryka została sprywatyzowana, a od 2004 roku należała do Grupy Belvedere (potem MBWS), właściciela m.in. marki Sobieski. Od końca 2020 roku nowym właścicielem jest United Baverages. Amerykańska spółka rozważała zamknięcie zakładu ze względów ekonomicznych. Pod wpływem działań samorządowców i posłów oraz oburzenia opinii publicznej wycofała się z tych planów. Zlikwidowała jedynie rozlewnię, przenosząc ją do Starogardu Gdańskiego.

Przekazane pod zarząd powiatu Muzeum Gorzelnictwa Muzeum Gorzelnictwa jest jedyną tego rodzaju placówką w kraju gromadzącą nie tylko stare butelki, etykiety i dokumentację związaną z produkcją alkoholi, ale także stare, parowe urządzenia do jej produkcji, kolumny destylacyjne i inne obiekty.

Piotr Samolewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.