Stańczyk to brzmi dumnie

Czytaj dalej
Fot. wikipedia
Paweł Stachnik

Stańczyk to brzmi dumnie

Paweł Stachnik

1869. 150 lat temu ukazuje się "Teka Stańczyka". Powstaje ugrupowanie konserwatystów krakowskich zwanych Stańczykami. Chcą oni zmienić myślenie Polaków o sposobach odzyskania niepodległości.

Jeden z twórców galicyjskiego ruchu konserwatywnego, Stanisław Koźmian, tak opisywał okoliczności powstania „Przeglądu Polskiego”, miesięcznika, który przez kilkadziesiąt lat był organem krakowskich konserwatystów:

„Na wiosnę 1866 roku Stanisław Tarnowski wyszedłszy z wiezienia spotkał na rynku krakowskim piszącego tę rzecz. - Cóż poczniemy, cóż robić będziemy - zapytał. - Wydawać będziemy pismo polityczne. - Dobrze, ale jak to, my dwaj? - I Szujski. - Szujski? Ale przecież on niezupełnie takie jak my ma przekonania i zapatrywania. - O, Szujski zupełnie się odmienił. Obaj poszli do Szujskiego, pozyskali współudział Ludwika Wodzickiego i 1 lipca 1866 wyszedł pierwszy zeszyt »Przeglądu Polskiego«”.

Przemiana spiskowców

Kim byli ludzie, którzy stworzyli to wpływowe środowisko? Stanisław Tarnowski, Stanisław Koźmian, Ludwik Wodzicki, Józef Szujski mieli około 30 lat, a za sobą udział w konspiracji niepodległościowej. Tarnowski, Wodzicki i Koźmian współpracowali z Hotelem Lambert, a potem wzięli udział w powstaniu styczniowym po stronie białych. Szujski z kolei działał po stronie czerwonych. Po upadku powstania wszyscy trafili do więzienia; najdłużej, bo dwa lata, przebywał w nim Stanisław Tarnowski.

- Wszyscy mieli więc doświadczenie konspiracyjne, ale później pod wpływem traumy powstaniowej zmienili swoje poglądy na temat przeszłości i przyszłości niepodległej Polski. Odeszli do popierania działań tajnych i spiskowych, na rzecz aktywności legalnej. Dążyli, jak pisał Stanisław Koźmian, do „naprawy obyczaju politycznego Polaków”. Szczególnie ważne było dla nich pojęcie myślenia państwowego. Zapoczątkowali wielką narodową debatę na temat postaw i zachowań Polaków - mówi dr Piotr Hapanowicz, starszy kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Krakowscy konserwatyści dokonali swoistego przewrotu umysłowego wśród części polskich działaczy politycznych i części polskiego społeczeństwa, zmieniając sposób podejścia do spraw narodowych i przewartościowując dotychczasowe pryncypia. Odeszli od romantycznego postrzegania tych kwestii, na rzecz podejścia rozumowego i zdroworozsądkowego.

Dowiedz się więcej o działalności krakowskich Stańczyków.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.