Stadion żużlowy w Grudziądzu czeka 4. etap przebudowy [oś czasu]
Grudziądzanie cieszą się nie tylko z wygranego meczu z Unią Tarnów 57:33, na rozpoczęcie sezonu w PGE Ekstralidze. Także z tego, że odbył się on na stadionie z oddanymi do użytku, nowymi trybunami.
Kibice po raz pierwszy zasiedli na przebudowanych trybunach stadionu żużlowego w Grudziądzu , według nowego podziału sektorów. Miejsc siedzących na krzesełkach plastikowych jest w sumie 6 tysięcy plus 2 tysiące stojących - na koronie stadionu. Gruntowny remont stadionu trwa od 2012 r.
Jak przebiegały prace?
I etap. Ekipy Elektrobudu Grudziądz zbudowały oświetlenie stadionu żużlowego za niecałe 812 tys.zł. Pierwszy mecz żużlowy przy reflektorach odbył się 1 kwietnia 2013 r.
II etap. Powstały w tej części nowe trybuny, a także także dwa nowe wejścia na stadion, zaś w parku przy cmentarzu nowe chodniki, prowadzące do stadionu i latarnie. Na trybunach zamontowano 1000 nowych krzesełek w barwach klubowych: żółtych i niebieskich. Od marca 2015 r z nowej trybuny korzystają kibice, także zawodnicy, gdyż jest tu część wydzielona dla żużlowców i ich ekip, oglądających wyścigi z udziałem kolegów z drużyny. Z sektora po lewej stronie bramy wjazdowej do parkingu korzystają też pracownicy klubu oraz dziennikarze.
Trybunę od podstaw (z wymianą całego podłoża i wzmocnieniem fundamentów) wykonała firma Jacka Wierzbickiego z Mokrego. Koszt: ok. 900 tys. zł brutto.
III etap. Trybuna od przeciwległej prostej, przez cały wiraż (gdzie powstała nowa brama), aż do wyjścia z prostej startowej, powstała od nowa. Koszt: 1 mln. 800 tys.zł.
Prezydent Robert Malinowski: - Modernizację musimy dokończyć
O IV. etapie mówi Robert Malinowski, prezydent Grudziądza: - Trzeba modernizację stadionu dokończyć. Ile wszystkie roboty będą kosztować, dopiero się okaże. Sporządzany jest kosztorys. Ogłosimy przetarg i - jak w poprzednich etapach - wyłonimy wykonawcę. Zależy nam, aby mieć oddzielne dwa parkingi: dla sprzętu ciężkiego, technicznego oraz dla żużlowców. Jeśli wyprowadzimy polewaczkę, ciągniki, karetki na parking techniczny, po przeciwnej stronie stadionu, to będzie można podwyższyć standard parkingu zawodników. Znienić podłoże na lepsze, zmodernizować boksy dla żużlowców, podnieść też estetykę. W pełni zmodernizowany stadion żużlowy w Grudziądzu będzie mógł być miejscem rozgrywania także zawodów międzynarodowych.
Paweł Krupiński, właściciel firmy, która wykonała III etap (czyli przebudowała trybuny od prostej przeciwległej do startowej, na całym 1. wirażu aż do prostej startowej) - sam z radością oglądał zwycięski mecz MRGARDEN GKM - Unia Tarnów.
- Z przyjemnością oglądam efekt naszej pracy. Stadion bardzo zyskał. Przede wszystkim trybuny na wirażu zostały znacznie podwyższone. Są teraz na jednej wysokości z pozostałymi, a były o wiele niżej - objaśnia Paweł Krupiński. - Przebudowa stadionu żużlowego to nietypowa inwestycja, zdarza się raz na wiele lat. Uporaliśmy się z nią. Nie było łatwo. Nie tyle od strony technicznej, co upilnowania sprzętu i materiałów. Mimo że mieliśmy swój monitoring i alarm, zginęło nam trochę zbrojeń do szalunków...