Sprawdziliśmy, jakie majątki zgromadzili europosłowie z Podkarpacia. Praca w Brukseli to pensja, diety i wiele innych profitów

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Sprawdziliśmy, jakie majątki zgromadzili europosłowie z Podkarpacia. Praca w Brukseli to pensja, diety i wiele innych profitów

Norbert Ziętal

„Zsyłka za duże pieniądze” - zwykło się mówić o polskich europosłach. Dlaczego? Bo będąc w dalekiej Brukseli, nie mogą uczestniczyć w podziale władzy w kraju, ale na osłodę mają pokaźne przelewy, których krajowi parlamentarzyści jeszcze długo będą mogli im tylko zazdrościć. Sprawdziliśmy, ile przez ostatnie lata zarobili Elżbieta Łukacijewska, Tomasz Poręba i Stanisław Ożóg - europosłowie z Podkarpacia.

Dawniej polscy europosłowie otrzymywali takie samo wynagrodzenie jak ich koledzy w Polsce. Dlatego nasi eurodeputowani znacznie więcej „wyciągali” z diet i np. zwrotów podróży lotniczych.

W 2009 r. sytuacja się zmieniła. Posłowie ze wszystkich krajów członkowskich otrzymują takie samo wynagrodzenie. Obecnie wynosi ono 8 757,70 euro miesięcznie brutto. Po potrąceniu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej jest to 6 824,85 euro, czyli ok. 29,5 tys. złotych. Każde państwo członkowskie może to wynagrodzenie obłożyć jeszcze swoim podatkiem krajowym. Do tego dochodzą diety, podstawowa to 320 euro dziennie, zwroty kosztów ogólnych, np. na wyposażenie biur, oraz kosztów podróży.

Czy przez pięć lat unijnej kadencji można się dorobić? Żaden z trójki podkarpackich eurodeputowanych nie stracił. Majątek europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej z 2017 r. jest porównywalny do tego z 2013 r., europosła Stanisława Ożoga o ok. 300 tys. złotych większy. Najbardziej wzrósł stan posiadania europosła Tomasza Poręby, o ok. 400 tys. złotych.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • ile zarabiają miesięcznie europosłowie
 • jakie są dodatkowe diety
 • ile w europarlamencie zarobili posłowie z Podkarpacia

 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.