Sprawdzamy, jak na Podkarpaciu kwitnie handel w "niehandlowe" niedziele. Czy zyskają małe sklepiki i bazary?

Czytaj dalej
Fot. Polskapress
Andrzej Plęs

Sprawdzamy, jak na Podkarpaciu kwitnie handel w "niehandlowe" niedziele. Czy zyskają małe sklepiki i bazary?

Andrzej Plęs

Jak wygląda handel w "niehandlowe" niedziele? Część klientów sklepów wielkopowierzchniowych przeniosła się do małych sklepików. Na jeden dzień, potem wracają do supermarketów.

Pan Krzysztof długo był monopolistą handlowym w niewielkiej wsi pod dużym podkarpackim miastem, bo sprzedawać zaczął z początkiem lat 90. Złoty czas dla handlu, kiedy sprzedawało się wszystko. Potem było coraz gorzej, bo w pobliskim wielkim mieście mnożyć się zaczęły super i hipermarkety, miejscowi pracujący w mieście tam robili zakupy, a do pana Krzysztofa wpadali po kilo mąki, cukru, soli, których nagle w kuchni zabrakło, po piwo „na kaca” albo flaszkę, której brakło uczestnikom wieczornego życia towarzyskiego.

I starsi ludzie przychodzili, bo do miasta po chleb i masło to byłaby cała wyprawa. Duża konkurencja w dużym sąsiednim mieście wstrząsnęła jego obrotami, ale na egzystencję jeszcze pozwoliła. Dopóki przed kilku laty o sto metrów od niego nie wyrósł franczyzowy sieciowy konkurent. Z koszykami na samoobsługowe zakupy, regałami na stu metrach kwadratowych, nie trzeba stać w kolejce, jak u niego, nie trzeba prosić sprzedawcę o każdy produkt z półki.

Coraz mniej klientów pojawiało się u pana Krzysztofa, przenieśli się do pobliskiej konkurencji, bo tam i wygodniej, i nieco taniej było. Aż pan Krzysztof z żoną bliscy byli decyzji, by zamknąć interes i ruszyć w świat do roboty, ale dali sobie jeszcze jedną szansę. Przed miesiącem coś w obrotach drgnęło, bo ustawa zamknęła na niedzielę najbliższą konkurencję. W niedzielę po sumie ludzie przyszli do sklepu Krzysztofa.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak własciciel niewielkiego sklepu na wsi ocenia zyski i straty z handelu w niedziele
 • jak "niehandlowe" niedziele wyglądają w niewielkim sklepiku w osiedlowej części Rzeszowa 
 • jak na ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele zareagował handel przygraniczny
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.