Sprawdzamy, ile zarabia prezydent, burmistrz, wójt. Czy za dużo? PiS chce obciąć im pensje

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Marlena Bogdan

Sprawdzamy, ile zarabia prezydent, burmistrz, wójt. Czy za dużo? PiS chce obciąć im pensje

Marlena Bogdan

- Vox populi, vox Dei - głos ludu, głos Boga - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości i dlatego politycy mają zarabiać mniej. Wszystko przez to, że Polacy nie lubią ludzi, którzy dobrze zarabiają.

Ministrowie Beaty Szydło dostali w minionym roku w sumie około 1,5 mln zł nagród. Nie było ważne, jak pracowali, dostali wszyscy, ale nie po równo.

Najpierw pani premier broniła nagród na mównicy sejmowej, twierdząc, że te pieniądze się „ministrom należały”. Potem do akcji wkroczył prezes i można było odnieść wrażenie, że kasa się nie należała. Ministrowie mają oddać pieniądze na Caritas.

Karę za „Bizancjum” poniosą jednak wszyscy. Nie tylko ministrowie, posłowie, ale też prezydenci, burmistrzowie i wójtowie. Ich zarobki mają być mniejsze o 20 procent.

Widełki ustala Sejm, pensję wyznaczają radni

Pensje wójtów, burmistrzów i prezydentów ustalają rady miast i gmin. Ustalają je na podstawie widełek, które ustanowił dla nich Sejm. Do tej pory, zgodnie z ustawą, szefowie miast i gmin nie mogą zarobić więcej niż siedmiokrotność kwoty bazowej.

W tym roku kwota bazowa wynosi 1789,42 zł brutto. Pomnożona przez 7 daje nam 12 525,94 zł brutto. I tyle maksymalnie może prezydent, burmistrz, wójt zarobić brutto. Jeśli Sejm obniży pensje o 20 proc., maksymalna kwota będzie wynosić ok. 10 020 zł brutto.

Poprosiliśmy samorządowców o przesłanie informacji, jakie pensje trafiają na ich konta obecnie, czyli ile zarabiają netto. Okazuje się, że prezydenci dużych miast dostają na rękę trochę ponad 8 tys. zł, burmistrzowie i wójtowie od 7 do 8 tys.

Dobry specjalista powinien dobrze zarabiać

W dalszej części przeczytasz:

 • ile zarabia obecnie prezydent Rzeszowa, a ile będzie zarabiał po ewentualnej obniżce
 • jak propozycję obniżki komentują sami politycy? Co na to Lucjusz Nadbereżny?
 • ile zarabiaja na rękę prezydenci i burmistrzowie 12 wybranych miast na Podkarpaciu
Pozostało jeszcze 77% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.