Światowe Dni Młodzieży. Brzegi pozostają główną lokalizacją nocnego czuwania pielgrzymów z papieżem.
Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży przedstawił zapowiadany od wielu dni własny raport o stanie przygotowań do tego wielkiego wydarzenia. Dokument liczy zaledwie kilka stron, zawiera przede wszystkim argumenty przemawiające za wyborem Brze- gów na miejsce głównych uroczystości ŚDM.
Ten podstawowy argument nie jest nowy - to planowana liczba pielgrzymów. Krakowskie Błonia są za małe, by mogły na nich spędzić noc 2 mln pielgrzymów. Wczoraj biskup Damian Muskus zapewniał, że łąki koło Wieliczki są dobrze przygotowane na przyjęcie rzeszy pielgrzymów. - Wszystkie prace w Brzegach są realizowane zgodnie z terminem, nie mamy żadnych opóźnień - uspokajał. Podkreślił, że teren o powierzchni blisko 600 hektarów, gdzie dojdzie do głównego spotkania z papieżem Franciszkiem, w dużej części został uprzątnięty.
Autor: Joanna Urbaniec
Hierarcha miał również na myśli słupy wysokiego napięcia, które teraz są usuwane z Pola Miłosierdzia. - Znajdowały się one tuż nad planowanymi sektorami dla osób niepełnosprawnych - dodał bp Muskus.
Ale znacznie obszerniejszy, bo 60-stronicowy raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa stawiał tezę, że Brzegi nie są dobrym miejscem na organizowanie spotkania 2 milionów osób. Zastrzeżenia budziły choćby wąskie drogi ewakuacji i trudności z zabezpieczeniem całego obszaru, na którym znajdą się wierni.
- Ten dokument nie uwzględniał wszystkich inwestycji zrealizowanych w Brzegach - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Jednocześnie wyraził przekonanie, że ostateczna wersja raportu, który 15 maja trafi na biurko premier Beaty Szydło, będzie zupełnie inna niż jego wstępna wersja. - Dziś Błonia również nie są gotowe na spotkanie z papieżem - nie ma tam ani ołtarza, ani sektorów - argumentował bp Muskus. A w Brzegach wykonawcy ołtarzy już zostali wyłonieni, jeszcze w tym miesiącu zostaną z nimi podpisane umowy.
Wciąż jednak w Brzegach jest wiele do zrobienia. - Nie zakończyliśmy jeszcze prac związanych z melioracją Pola Miłosierdzia. Do wykonania zostało nam jeszcze około 30 procent - przyznał hierarcha.
Strona kościelna wyklucza możliwość zmiany lokalizacji ŚDM. „Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zaprojektował już w połowie października 2015 r. Plan Funkcjonalny Campus Misericordiae, który zawierał wyznaczone sektory i makro-sektory, rozmieszczenie planowanego wydarzenia z uwzględnieniem stref bezpieczeństwa oraz, niezależnego od ciągów poruszania się pielgrzymów, systemu dróg dla pojazdów zabezpieczenia” - czytamy w raporcie strony kościelnej.
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak oświadczył wczoraj, że miejsce ŚDM wskazuje strona kościelna, a on ma zapewnić bezpieczeństwo.