Spór przed Marszem Równości w Rzeszowie. Obraza uczuć czy prawo do wyrażania poglądów

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski/Polska Press
Andrzej Plęs

Spór przed Marszem Równości w Rzeszowie. Obraza uczuć czy prawo do wyrażania poglądów

Andrzej Plęs

Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa): Przed laty straszono Polskę hordami gwałcicieli z Bliskiego Wschodu, teraz straszy się nas nas gwałcącymi gejami... Marcin Fijołek (PiS): Treści, które z perspektywy dobra społeczeństwa są szkodliwe, nie powinny być promowane w przestrzeni publicznej.

Marsze równości „uderzają we wrażliwość kulturową i uczucia religijne Polaków”. To część uzasadnienia do projektu uchwały przygotowanej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa, wzywającej do zakazu Parady Równości, jaka ma się odbyć 22 czerwca w Rzeszowie.

Projekt nie znalazł przychylności większości radnych. Władze samorządowe mają problem: zgoda na marsz, bo „miasto otwarte”, czy brak zgody, bo istnieje groźba siłowej konfrontacji na ulicach. Prezydent Tadeusz Ferenc zgody nie wydał, organizatorzy marszu odwołali się do sądu, sąd decyzję prezydenta uchylił.

[SONDA] Co mieszkańcy Rzeszowa sądzą o marszu równości?

* * * * *

Spór przed Marszem Równości w Rzeszowie. Obraza uczuć czy prawo do wyrażania poglądów
Krzysztof Kapica Konrad Fijołek

Konrad Fijołek: Teraz trzeba, by gejowi podawać rękę i niektórzy mają z tym problem

Rozmowa z Konradem Fijołkiem, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa, radnym Rozwoju Rzeszowa:

Dlaczego prezydent Tadeusz Ferenc nie chciał wydać zgody na Marsz Równości w Rzeszowie?
Działania prezydenta podyktowane były względami bezpieczeństwa, natomiast autorzy projektu uchwały sami wykreślili z niego pojęcie marszu i ograniczyli do kwestii światopoglądowych, jakieś bzdury i promocji, dewiacji i ideologii. Odrzuciliśmy ją, bo byłą bezsensowna. Koledzy radni przygotowali jakąś propagandową uchwałkę, po czym sami musieli z projektu wymazać pojęcie marszu.

Pozostaje obraza uczuć religijnych, jakiej mają dokonywać publiczne manifestacje LGBT. Publiczna procesja Bożego Ciała może obrażać uczucia religijne innowierców?
A przecież nikt nie pisze uchwał o zakazie publicznego promowania swojej religii, nie słyszałem, żeby jakikolwiek buddysta w Polsce czuł się procesją obrażony. Choć przypuszczam, że już muzułmanin mógłby poczuć się obrażony w swoich uczuciach religijnych. Przecież w ten sposób można dojść do granicy paranoi. Nie jesteśmy społecznie ideologicznym monolitem, zawsze znajdzie się ktoś, kto nie zgadza się z jakimś światopoglądem i może poczuć się obrażony jego głoszeniem.

Czemu temat okołoerotyczny tak naród emocjonuje, jakbyśmy nie mieli bardziej ważkich problemów?

Jak bym na to szerzej spojrzał, bo jeśli przyjrzeć się logice działań ugrupowania rządzącego, to przed czterema laty straszono Polskę hordami gwałcicieli z Bliskiego Wschodu, atakujących każdego z nas. A teraz, by wygrać wybory, straszy się nas gwałcącymi gejami czy elgiebetami, masowo gwałcącymi nasze społeczeństwo.

Cały wywiad z Konradem Fijołkiem i rozmowę z Marcinem Fijołkiem przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.