Spór o Westerplatte. Prezydent Gdańska i premier Mateusz Morawiecki negocjują wspólne obchody rocznicy wybuchu wojny

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Stanisław Sowa

Spór o Westerplatte. Prezydent Gdańska i premier Mateusz Morawiecki negocjują wspólne obchody rocznicy wybuchu wojny

Stanisław Sowa

Żołnierze z Westerplatte przewracają się w grobach. 80 lat po niemieckiej agresji na Polskę, premier niepodległej Rzeczpospolitej i prezydent Gdańska próbują dojść do porozumienia, aby wspólnie obchodzić na Westerplatte rocznicę niemieckiej napaści.

W tle są spory o próbę przejęcia na rzecz Skarbu Państwa tak symbolicznego dla polskiej historii obszaru, jego zagospodarowanie i polityczna wojna PiS ze zorientowanym opozycyjnie gdańskim samorządem. Przedsmak sporu o Westerplatte dały obchody 30. rocznicy przełomowych wyborów 4 czerwca 1989. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz bezskutecznie dreptała za premierem, zapraszając go na uroczystości, później premier z wysokości trybuny zapraszał panią prezydent.

Ale mniejsza o te nowe wzory protokołu dyplomatycznego. W sprawie wspólnych obchodów rocznicy II wojny światowej na Westerplatte negocjacje odbyły się już po ludzku. We wtorek 11 czerwca prezydent Dulkiewicz pojechała do Warszawy i spotkała się z premierem, a rozmowa trwała aż pół godziny.

To bardzo budujące, tym bardziej, że obydwie strony zadeklarowały, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze. To powinno napawać Polaków optymizmem. Podobnie jak napawały optymizmem komunikaty, że pancernik Schleswig-Holstein, który 25 sierpnia 1939 roku zacumował naprzeciwko Westerplatte, przybył do Gdańska z wizytą kurtuazyjną.

Stanisław Sowa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.