Spektakl Pawła Passiniego w Teatrze Maska wstrzymany. Zdaniem władz Rzeszowa obraża uczucia religijne. Twórcy i politycy: To cenzura!

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Kinga Dereniowska

Spektakl Pawła Passiniego w Teatrze Maska wstrzymany. Zdaniem władz Rzeszowa obraża uczucia religijne. Twórcy i politycy: To cenzura!

Kinga Dereniowska

W piątek przed południem na portalu społecznościowym pojawiła się informacja, że z polecenia władz miasta zostały zawieszone prace nad spektaklem w Teatrze Maska w Rzeszowie. Jeszcze przed oficjalną premierą.

Do premiery „#chybanieja” w reżyserii Pawła Passiniego zostało dwa tygodnie. Sztuka miała zostać pokazana na festiwalu Nowe Epifanie Gorzkie Żale w Warszawie oraz otworzyć coroczny rzeszowski festiwal Maskarada. W stolicy spektakl wciąż jest na afiszu. Z datą 9. marca.

Co wzbudziło kontrowersje?

- W jednej ze scen pojawia się kobieta, której ojcem był kardynał - wymienia Paweł Passini, reżyser spektaklu ,,#chybanieja”. - W monologu pyta ona, jak to możliwe, że nikt o tym nie wiedział. W scenariuszu jest też odniesienie do krwawiącej hostii z Sokółki. Jest także historia księdza, który odchodzi z Kościoła po ujawnieniu ogromu afer dotyczących pedofilii.

Według reżysera, to właśnie te fragmenty sztuki mogły wpłynąć na negatywną decyzję urzędników. Kontrowersje mógł wzbudzić też wątek antysemicki. Porusza on temat obrządku Judaszków.

Dla Passiniego oburzające jest to, że scenariusz spektaklu „#chybanieja” „wyciekł” do magistratu.

- Przedostanie się scenariusza przed premierą poza teatr jest pogwałceniem praw autorskich - oburza się. - Nie twierdzę, że nasz spektakl jest okej. Ale chcę, aby widzowie mogli sami o tym zdecydować - tłumaczy Passini.

Chyba jednak nie będą mieć ku temu okazji. W tej chwili prace nad spektaklem są zawieszone. Oficjalnie nie podano reżyserowi powodów odwołania.

„Maska” wyłożyła na spektakl - jak szacuje reżyser, ok. 50 tys. zł.

- Udostępniono nam też scenę do prób, materiał na rekwizyty, scenografię, mieszkania - wylicza.

- Zostaliśmy wyrzuceni na bruk. Spektakl nie miał charakteru ataku na kogokolwiek. Miał pomóc odbiorcom w zrozumieniu zła

- tłumaczy reżyser spektaklu "#chybanieja” Paweł Passini.

W dalszej części przeczytasz:

 • Długa droga po wyjaśnienia: od prezydenta Tadeusza Ferenca do jego zastępcy. Od wiceprezydenta do rzecznika Ratusza
 • Nieoficjalnie: Aktorzy proszeni, by nie robili sensacji
 • Współproducent spektaklu "uważnie przygląda się całemu zamieszaniu”
 • Protesty Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów i partii Wiosna. Robert Biedroń zaprasza reżysera i aktorów do Słupska
Pozostało jeszcze 64% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kinga Dereniowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.