Spada meteoryt - pomyśl życzenie
Po raz kolejny będziemy mogli sięgnąć gwiazd?
12 sierpnia wieczorem Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus oraz Lubuskie Muzeum Wojskowego zapraszają na wydarzenie pod hasłem „Noc spadających gwiazd” – wspólne oglądanie roju Perseidów na terenie Muzeum. Do podziwiania tego wyjątkowego zjawiska nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wpatrywać się w jak największy obszar nieba.
Co tak naprawdę oznacza sformułowanie „noc spadających gwiazd”?
Deszcz meteorów to potocznie noc spadających gwiazd - zjawisko polegające na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów. W 2017 roku mamy szansę aż 11 razy podziwiać spadające gwiazdy. Najsłynniejszymi i najbardziej spektakularnymi są letnie deszcze Perseidów. Deszcz meteorytów najbardziej widowiskowy jest w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy to możemy podziwiać letnie deszcze Perseidów. Jest to doskonała okazja do wypowiedzenia życzenia. Im więcej meteorów podczas nocy spadających gwiazd, tym więcej życzeń możemy wypowiedzieć!
Jaki związek z rojem meteorów ma Św. Wawrzyniec, a raczej jego łzy?
W okolicach największej aktywności Perseidów przypada dzień (10 sierpnia) męczeńskiej śmierci Wawrzyńca. Obserwowane meteoroidy w kontakcie z atmosferą spalają się, stając się wtedy meteorytami i wyglądają jak łzy. Co ciekawe, niektóre z nich mogą się przedostać przez atmosferę i spaść na Ziemię jako meteoryt. Największym odnalezionym w Polsce, jest meteoryt Morasko. Waży on 261 kilogramów, a swoją nazwę zyskał za sprawą miejsca upadku. Być może tej nocy i my zyskamy swój własny meteoryt?
O której powinniśmy się pojawić w Drzonowie?
Początek „Nocy spadających gwiazd” o 20.00, wydarzenie potrwa do 1.00 w nocy.
Co znajdzie się w programie?
W programie m.in.: projekcje filmowe, pokazy astronomiczne, ognisko, tradycyjna grochówka i nocne zwiedzanie Lubuskiego Muzeum Wojskowego. Jeśli pogoda nie dopisze i obserwacja nieba nie będzie możliwa, to o tym, co dzieje się na niebie opowiedzą astronomowie z zielonogórskiego Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.
A jak dojedziemy na imprezę?
Do Drzonowa będzie można dojechać specjalną linią autobusową. Z dworca PKP autobus wyruszy o 19.30 i 20.30, a z kolejnych przystanków odjedzie: centrum – 19.32, 20.32, elżbietanki – 19.34, 20.34, Dąbrówki – 19.36, 20.36, Łużycka – 19.38, 20.38, Francuska – 19.40, 20.40, Drzonów - 20.00 i 21.00. Powrót o 23.30 i pół godziny po północy.
Dziękuję za rozmowę.