Smutny raport Urzędu Statystycznego: nasi seniorzy żyją pod kreską

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Małgorzata Oberlan

Smutny raport Urzędu Statystycznego: nasi seniorzy żyją pod kreską

Małgorzata Oberlan

2042 zł i 28 gr brutto - to średnia emerytura w Kujawsko-Pomorskiem w ub.r. Jest ona o 6,4 proc. niższa od średniej krajowej. Prawdziwym dramatem jest sytuacja osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy. U nas są jednymi z najniższych w kraju!

- Każdego miesiąca opłacam czynsz i media. To, co zostanie, dzielę na kupki: jedzenie, mycie i sprzątanie, leki. Ubrań prawie już nie kupuję - nie kryje pani Grażyna, emerytka.

W naszym regionie emeryci żyją gorzej niż w innych województwach. Średnia emerytura z ZUS (2042,28 zł) jest niższa o 6,4 proc. od średniej krajowej (2182,45 zł) i o 30 proc. od najwyższych w kraju emerytur na Śląsku (2645,19 zł). Natomiast renty z tytułu niezdolności do pracy wypłacane przez ZUS w Kujawsko-Pomorskiem w ub.r. należały do najniższych w kraju. Przeciętne świadczenie w wysokości 1496,64 zł w rankingu województw plasowało nas na 13 miejscu - podał Urząd Statystyczny w Bydgoszczy. Średnia krajowa to 1665,34 zł.

W województwie kujawsko-pomorskim w 2017 r. przeciętnie miesięcznie było 464,1 tys. osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe. Najliczniejszą grupą byli emeryci, stanowiący około 70 proc. świadczeniobiorców. Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinne to po około 15 proc. beneficjentów świadczeń. W porównaniu do 2016 r. liczba emerytów i rencistów wzrosła o 3,2 tys. osób - podał pod koniec kwietnia Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.

Komu najgorzej?

Niższe od średniej krajowej (o 6,4 proc.) są nie tylko średnie emerytury, wypłacane przez ZUS seniorom w regionie. W najgorszym położeniu są osoby pobierające renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, a więc osoby schorowane lub po wypadkach. Ich świadczenia w województwie należą do najniższych w kraju - region pod tym względem zajmuje 13. miejsce na 16 województw.

Emeryci i renciści  w naszym regionie, będący na garnuszku ZUS, mają uposażenia niższe od średniej krajowej
Grzegorz Olkowski Cdzienne wybory seniorów nie należą do wesołych. Wielu emerytom po opłaceniu czynszu i rachunków brakuje pieniędzy na lekarstwa, ubrania, przyjemności

Powodów do radości nie mają też w Kujawsko-Pomorskiem ci, którym należą się z ZUS renty rodzinne. Średnia wartość rent rodzinnych w Polsce wyniosła w ubiegłym roku 1897,54 zł. W naszym regionie - 1745,18 zł. Najwyższe renty rodzinne wypłacano na Śląsku (2371,05 zł) - o 35,9 proc. wyższe niż w województwie kujawsko-pomorskim. Najniższe świadczenia otrzymywali natomiast mieszkańcy Podkarpacia: o 6,3 proc. niższe niż u nas.

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.