Około 45 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza, to 12 proc. wszystkich zgonów poinformowano podczas konferencji zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czas na czyste powietrze”.
45-48 tys. tys. osób umiera rocznie z powodu narażenia na zanieczyszczenie powietrza. To ogromna liczba z punktu widzenia takiego kraju jak Polska. 12 proc. tych, którzy umierają, umiera dlatego, że mamy permanentny problem z jakością powietrza.
Wśród najważniejszych źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza są tzw. komunalno-bytowe, przede wszystkim gospodarstwa domowe i użytkowane w nich paliwa i inne surowce, transport - zwłaszcza w miastach, a także produkcja i dystrybucja energii.
W Polsce zachodzą ostatnio pozytywne zmiany i rośnie świadomość zagrożenia powietrzem złej jakości. Brakuje jednak regulacji prawnych, które skutecznie pozbawiłyby społeczeństwo możliwości spalania niskiej jakości węgla, odpadów komunalnych. Nasze województwo także jej jeszcze nie ma, choć i tu występują przekroczenia norm pyłów.
Dalej:
Czym grozi zła jakość powietrza?
Normy obowiązujące w Polsce
Koszty ekonomiczne
Co myślą o smogu Polacy
Komu smog szkodzi najbardziej
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień