Śmieciowy problem na Podkarpaciu powraca? Samorząd województwa uspokaja: sytuacja jest ustabilizowana

Czytaj dalej
BB

Śmieciowy problem na Podkarpaciu powraca? Samorząd województwa uspokaja: sytuacja jest ustabilizowana

BB

Problem z przetworzeniem odpadów komunalnych przez gminy miał zniknąć po wyznaczeniu przez marszałka województwa instalacji zastępczych, które miały przetwarzać dodatkowe odpady. Dodatkowym rozwiązaniem miało być uruchomienie spalarni PGE w Rzeszowie. Z pełną mocą miała ruszyć pod koniec września. Nie ruszyła i niektóre gminy nadal skarżą się na przestoje w odbieraniu odpadów.

Przypomnijmy, że problem z przetworzeniem odpadów komunalnych w gminach województwa podkarpackiego rozpoczął się jeszcze latem.

Jednym z powodów było opóźnienie uruchomienia Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), czyli rzeszowskiej spalarni PGE GiEK. Miała ona odbierać odpady od miasta i okolicznych gmin.

Marszałek województwa Władysław Ortyl wyznaczył wtedy instalacje zastępcze, które miały przetwarzać dodatkowe odpady. To jednak rozwiązało problem tymczasowo, bo spalarnia do tej pory nie ruszyła z pełną mocą.

Jak mówi pracownik Wydziału Ochrony środowiska w jednym z urzędów gminy, należącej do regionu centralnego województwa podkarpackiego, we wrześniu gmina mogła przekazać do ITPOE zaledwie 26 ton z zebranych 200 ton odpadów. Reszta trafiła do instalacji zastępczych. – Pojawiają się przestoje, bo nie ma gdzie magazynować tych odpadów – dodaje.

W dalszej części przeczytasz:

- Co samorząd województwa mówi o obecnej sytuacji w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na Podkarpaciu

- Dlaczego nowa spalarnia nie działa pełną parą i kiedy zacznie

- Ile ton śmieci zutylizowano od czerwca w nowej spalarni

 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
BB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.