Grażyna Ostropolska

Śmieciowa mafia truje! Przez lata bezkarnie

Takie góry śmieci można znaleźć na setkach porzuconych wysypisk Fot. Anatol Chomicz/Polska Press Takie góry śmieci można znaleźć na setkach porzuconych wysypisk
Grażyna Ostropolska

Stajemy się śmietniskiem Europy! To nie żart. Setki ton niebezpiecznych odpadów z zachodniej Europy lądują w Polsce; część w naszym regionie. Ci, którzy je sprowadzają, nie myślą o utylizacji. Biorą kasę, zapychają chemikaliami magazyny i znikają. To zagraża naszemu zdrowiu i życiu.

O śmieciowej mafii zrobiło się głośno po serii podejrzanych pożarów. Tylko w tym roku ogień strawił 65 niebezpiecznych składowisk, w tym cztery w naszym regionie, m.in. w Łabiszynie i pod Mogilnem. W ciągu ostatnich czterech lat spłonęło w Kujawsko-Pomorskiem aż 36 takich obiektów. Przypuszczalnie część z nich wskutek podpalenia. Ogień to dla śmieciowych oszustów najtańsza metoda utylizacji i najprostszy sposób na zatarcie śladów przestępstwa. O tym, że mafia śmieciowa ma w Polsce prawdziwe Eldorado, pisaliśmy 5 lat temu.

Deptaliśmy wtedy po piętach spółce „Jendrus” z Budzynia koło Chodzieży, która zapełniła niebezpiecznymi odpadami cztery magazyny w naszym regionie. Wynajmowała hale od lokalnych przedsiębiorców, pozyskiwała odpowiednie zezwolenie od starosty, zapełniała magazyny odpadami i porzucała ten balast, przenosząc się w inne miejsce. Minęło pięć lat, a tony niebezpiecznych chemikaliów w spadku po Jendrusie, nadal „leżakują”, m.in w Tarkowie Dolnym, Janowcu Wielkopolskim, Czołówku i Potulicach.

Odwiedzamy Tarkowo Dolne nieopodal Bydgoszczy. Do ogromnych hal po dawnej wytwórni styropianu wrzucono przed laty kilkanaście ton niebezpiecznych odpadów: środków ochrony roślin, lakierów, rozpuszczalników i toksycznych substancji, które trudno rozpoznać. Nikt już tego składu trucizn nie pilnuje. Smrodliwe mazie i płyny z uszkodzonych butli i beczek przenikają do gleby, zatruwają powietrze. Nie da się tu normalnie oddychać: łzawią oczy, dusi w gardle. W upalny dzień to istne

piekło na ziemi.

Jak rozwijał się proceder magazynowania niebezpiecznych odpadów i porzucania składowisk, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Ostropolska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.