Smartfon pomoże zapamiętać

Czytaj dalej
MM

Smartfon pomoże zapamiętać

MM

Uniwersytet Medyczny zaprasza do udziału w projekcie „Infinity” b Jego celem jest ułatwienie codziennego życia osobom, które mają kłopoty z pamięcią.

Jeśli masz powyżej 55 lat, odczuwasz trudności związane z zapamiętywaniem, a dodatkowo używasz smartfona, możesz zgłosić się do bezpłatnego programu realizowanego przez Klinikę Psychiatrii Wieku Podeszłego i Zaburzeń Psychotycznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Projekt o nazwie „Infinity” umożliwia przesiewowe badanie pamięci oraz skorzystanie z nowych technologii ułatwiających codzienne funkcjonowanie.

Choroba Alzheimera staje się chorobą cywilizacyjną, cierpi na nią 40 milionów osób na świecie, zaś do 2050 roku będzie to już 115 milionów pacjentów – mówi Agata Wiśniewska, starszy specjalista Działu Projektów Międzynarodowych UM. – Istnieje przekonanie, że osoba, która przekroczyła 60. rok życia, ma prawo zapominać i gorzej sobie radzić. Istotnie, wraz z wiekiem nie uczymy się tak szybko, jak dawniej, funkcje poznawcze stają się mniej elastyczne. Jednak stan, w którym zaczynamy zapominać, dochodzi do upośledzenia sprawności myślenia i komfortu naszego funkcjonowania, wymaga pilnej konsultacji specjalisty. Wczesna faza choroby (Łagodnych Zaburzeń Poznawczych) może objawiać się jedynie łagodnym zapominaniem bez wyraźnych trudności w codziennym życiu. Niestety, faza ta bywa wielokrotnie bagatelizowana i niezauważona, a późno podjęte leczenie nie daje efektów.
Co powinno więc zwrócić uwagę naszą i rodziny?

Osoba z zaburzeniami poznawczymi lub początkami choroby Alzheimera pyta wiele razy o to samo lub opowiada kilkakrotnie w ciągu dnia tę samą historię – wyjaśnia Agata Wiśniewska. – Ponadto może nie pamiętać lub mylić bieżące fakty, np. kto był wczoraj w odwiedzinach, co było dziś na śniadanie, jaki dziś dzień tygodnia lub miesiąc. Typowy jest coraz częstszy brak słów, gubienie przedmiotów codziennego użytku oraz zmiana zachowania. Choroba może zacząć się od depresji, pacjenci stają się mało aktywni, bez zainteresowań, apatyczni. Problemy z pamięcią i myśleniem nieuchronnie prowadzą do braku samodzielności i całkowitej zależności od innych.

Projekt „Infinity” zakłada stworzenie systemu opartego na nowoczesnych technologiach IT, umożliwiającego osobom z zaburzeniami poznawczymi zachowanie funkcjonowania i samodzielności poprzez wzmocnienie i zwiększenie autonomii w domu i na zewnątrz. Obecnie prowadząca go Klinika poszukuje osób w wieku 55+, które odczuwają trudności z zapamiętywaniem. Dodatkowym kryterium naboru jest posiadanie smartfona. Pierwszym etapem będą przesiewowe bezpłatne badanie pamięci. Osoby, które zakwalifikują się do drugiego etapu, będą miały możliwość skorzystania z gruntownych badań i aplikacji mobilnych (które zostaną zainstalowane na smartfonie) ułatwiających im codzienne funkcjonowanie.

Udzielanie dodatkowych informacji i przyjmowanie zgłoszeń odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 14 pod numerem (42) 675-73-72.

MM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.