Smakosze na tropie nagród [zdjęcia]
Podczas Festiwalu Smaku w Grucznie odwiedziliśmy szczęśliwców, wyróżnionych w tegorocznym konkursie Smak Roku 2016. Dzięki temu ich produkty rozeszły się błyskawicznie i w kolejnych latach zapowiada się podobnie.
Każdy wystawca, który w ciągu minionych 11 lat zdobył nagrodę w najważniejszym konkursie Festiwalu Smaku w Grucznie, czyli Smak Roku, chwali się nią na swoim stoisku. Niektórzy, jak Jacek i Tomasz Paul z Gniewkowa, Sławomir Wnuk z Lniana, GS Pruszcz, Teresa Biziewska z Suwałk czy KGW Jeżewo mają po kilka dyplomów. Klienci nie kryją, że ułatwiają im one decyzję, u kogo kupować.
- W festiwalowej alei serów stało kilku serowarów, przyjechali nawet z Austrii, ale kupiłem ser z rancza Frontiera koło Mrągowa, bo kiedyś zdobyli główną nagrodę. Muszę przyznać, że słusznie, niebo w gębie! - zachwalał pan Wiesław z Torunia.
W gronie serowarów nie było państwa Adamczyków z Kosowa, których gouda zdobyła tegoroczne Grand Prix. Ich stoisko ukryło się przy Goszynie, wśród wystawców z innych branż, mimo to kolejka do Adamczyków nie kończyła się.
Nie można mieć lepszej reklamy, niż dwie wygrane w jednym konkursie
– komentowali klienci, gdy państwo Adamczykowie uwijali się przy obsłudze.
Równie gorąco było przy stoisku KGW Jeżewo, obstawionym festiwalowymi dyplomami.
- Będziecie tak smażyć do wieczora? - festiwalowi goście podziwiali wysiłek, jaki w upalny dzień gospodynie musiały włożyć w obsługę klientów.
- A mamy inne wyjście? - pytały panie.
Ze sprzedawaniem swojego miodu nadążał ledwo Tomasz Paul z Gniewkowa, którego miód lipowy był w tym roku najlepszy. Ale na jego stoisku roiło się od dyplomów, dlatego klienci garnęli się do niego. - Już donosiłem z samochodu słoiki z lipą – cieszył się Tomasz Paul, a rozmawiał z nami ledwie trzy godziny po otwarciu stoiska.
Co rok wyróżnienia odbiera Gminna Spółdzielnia z Pruszcza. Ich kram ledwie widać spod dyplomów, którymi zostali obsypani. Za kiełbasę kociewską, krzyżacką, pasztet kociewski, a w tym roku za swojskie polędwiczki. - Musimy dowieźć je z Pruszcza – sprzedawczyni tłumaczyła się przed klientami, bo co rusz ktoś pytał, gdzie są te polędwiczki, które w tym roku pokonały kilkanaście mięsnych smaków.
Lista nagrodzonych:
- Farmerska gouda - Smak Roku 2016
- Przetwory mięsne i wędliny: polędwiczki swojskie z GS Pruszcz
- Przetwory z mleka: ser szwajcar farmerski państwa Adamczyków z Kosowa
- Przetwory warzywne i owocowe: pigwowiec japoński rodziny Pośledników
- Wyroby piekarskie i cukiernicze: ciasteczka owsiane z miodem z pradoliny Noteci
- Przetwory z ryb: kiszone śledzie z Celtyckich Smaków
- Potrawy regionalne: ruchanki z fjutem KGW Jeżewo
- Inne artykuły spożywcze: olej konopny z Semco
- Przetwory i wędliny z dziczyzny: pasztet z dzika w słoiku z Myśliwca
- Runo leśne: kurki w zalewie z Borów Tucholskich
- Grand Prix Jury VIP: schab dojrzewający w ziołach z Rancza Słończ
- Miód Roku 2016: lipowy Tomasza Paula