Norbert Ziętal

Słynna minifigurka Lego - policjant obchodzi właśnie 40. urodziny. Nadal ma wielu fanów

Figurka policjanta z 1983 r. z kolekcji Legoland. Pierwowzór z 1978 r. był podobny, miał mniej elementów na mundurze Fot. N.Ziętal Figurka policjanta z 1983 r. z kolekcji Legoland. Pierwowzór z 1978 r. był podobny, miał mniej elementów na mundurze
Norbert Ziętal

Pierwsza, ruchoma w historii Lego minifigurka obchodzi 40. urodziny. To policjant z kultowego zestawu Legoland, dzisiejszego City.

Z uwagi na kolekcjonerów, często osób starszych niż minifigurka, duński producent klocków przygotował nie lada gratkę. Figurkę policjanta, wykonaną na podstawie pierwowzoru z 1978 r. Mało tego. Postać trzyma w ręku pudełku, o wzorze dokładnie takim, jaki był na opakowaniu z 1978 r. Na przełomie lat 70. i 80. pierwszy policjant był sprzedawany w zestawie z radiowozem. Była to część komisariatu policji.

Zabawki produkują od 86 lat, najważniejsze są klocki

Firma Lego z Danii istnieje od 1932 r., na początku produkcja zabawek była tylko częścią jej działalności. Potem stała się jedyną dziedziną produkcji. W 1947 r. firma zaczęła wytwarzać plastikowe zabawki, a od 1949 r. klocki z tworzywa sztucznego. I to właśnie one stały się słynne na całym świecie.

- Klocki Lego są uniwersalne. Najczęściej ludzie zaczynają z nimi przygodę w wieku dziecięcym. Wówczas jest to oczywiście głównie zabawa. No, ale lata lecą, bawić klockami już się nie wypada więc co robić? I wtedy pojawia się pasja kolekcjonerska. Można zdobywać całe zestawy, a można kolekcjonować tylko figurki. I taka właśnie była moja droga, jak zapewne wielu innych fanów - mówi pan Artur z Przemyśla.

Gdyby tylko żona wiedziała, że nadal mam klocki...

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Pan Artur chce pozostać anonimowy (imię zmienione), nie względu o obawy przed złodziejami, lecz... swoją żoną i wnukami. Zdradza jedynie swój wiek. 52 lata.
- W naszym domu nie przelewa się, więc gdyby żona dowiedziała się, że te pudełka w piwnicy warte są nawet 30 tys. złotych, to długo bym się nimi nie nacieszył. A wnuki? Jak nie dać dziecku zabawki, którą widziałoby u dziadka - tłumaczy."

Pozostało jeszcze 66% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.