Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Jak zwykle: lekcja śląskiego. Proszę wybaczyć niektóre niesalonowe słowa. No cóż, tak też się komunikujemy.

Forant

zapas. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Mom zaforantowany miech cukru” („Trzymam w zapasie worek cukru”)

Haziel, haźlik

ubikacja. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Cysorz do haźla piechty chodzi” (coś jak: „Tam gdzie król chodzi piechotą”)

Siuśka

młoda, niedojrzała dziewczyna, nastolatka. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Takie siuśki mie wnerwiają, bo sztyjc się chichrają” („Takie młode dziewczyny mocno mnie irytują, bo cały czas śmieją się nie wiedzieć z czego”)

Wongiel

węgiel. [Kliknij i posłuchaj] „Ujek Francek kopie wongiel, a po robocie kopie fusbal” („Wujek Franek pracuje na kopalni, a po pracy gra w piłkę nożną”)

woszt, wuszt

kiełbasa. „Np. [Kliknij i posłuchaj] Z drogi Niymce z marmeladom, bo Poloki z wusztem jadom” („Z drogi, Niemcy, z tą swoją marmoladą, Polacy z kiełbasą jadą”)

Wydać się, wydować się

wyjść za mąż. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Jak się bydziesz wydować, zabijemy wieprzka” („Jak będziesz wychodzić za mąż, zrobimy świniobicie”)

Wyrobiać

wydziwiać, wyprawiać, wariować. Np. [Kliknij i posłuchaj] „Co łoni wyrobiajom we sztyrech na jednym kole? Zgupli na amen?” („Co oni wyprawiają w czwórkę na jednym rowerze? Oszaleli na amen?”)

Czyta red. Witold Stech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.