Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czytaj dalej
Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Czyta red. Witold Stech

Jak zwykle - mamy dla Państwa kolejną lekcję śląskiego. Dziś siedem słów na siedem dni. Zaczynamy od słowa wyjątkowo ciekawego i raczej dość rzadkiego. Powodzenia w nauce!

Manczester, manszester

sztruks (nazwa pochodzi oczywiście od wytwórni tego materiału w angielskim mieście Manchester. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Seblykej manczesteroki i bier ancug, na zolyty leziesz!” („Zdejmuj te spodnie i ubieraj garnitur, przecież idziesz na randkę”)

Masorz

rzeźnik, sklep mięsny. Np. „[Kliknij i posłuchaj] U masorza som masorz dzisiok sprzedowo, bo jego sprzedowaczka je choro”. („U rzeźnika dzisiaj sam właściciel sprzedaje, bo ekspedientka jest chora”)

Macać

dotykać. Np. „[Kliknij i posłuchaj] We naszym sklepie warzywnym pisze: „Zakaz macanio!”” („W naszym warzywniaku jest tabliczka „Zakaz dotykania!”)

Obstoć

wytrzymać, wytrwać. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Po tych dyszczach obstoł yno jedyn krzok tomatów” („Deszcze przetrzymał tylko jeden krzak pomidorów”)

Pendzyjo

emerytura. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Starzik już je sztyrnoście lot na pendzyji”. („Dziadek jest już czternasty rok na emeryturze”)

Pukel, pukiel

garb, ale też w sensie „[Kliknij i posłuchaj] Skocz mi na pukiel” czyli „Mam cię gdzieś”

Ranne

wczesna, poranna msza. Np. „[Kliknij i posłuchaj] Jutro póda se na ranne, a potym uwarza wom łobiod”. („Jutro pójdę na ranną mszę, a dopiero potem ugotuje wam obiad”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.