Czyta red. Witold Stech

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]

Ślonsko godka: nowe siedem słów na siedem dni [POSŁUCHEJ ŚLONSKIEGO SYNKA]
Czyta red. Witold Stech

Dziś nowa lekcja śląskiego. 7 słów na każdy dzień tygodnia, porcja śląskiego w przystępnej postaci. Bo pamiętajmy – piszemy o tym od pierwszego wydania Śląska Plus - „ślonsko godka” trzeba pielęgnować. Oto nowy odcinek

Ankrować

spinać dom metalowymi klamrami, zabezpieczać przed szkodami górniczymi. Np. [Kliknij i posłuchaj] Latoś bydymy akrować chałpa („W tym roku będziemy wzmacniać konstrukcję domu”)

Asić się

chwalić się, pysznić się czymś. Np. [Kliknij i posłuchaj] Niy aś się tak tymi nowymi szczewikami, ja? („Nie chwal się tak tymi nowymi butami, dobrze?”)

Charlać, chyrlać

kaszleć, pokasływać. Np. [Kliknij i posłuchaj] Ty yno cherlosz a cherlosz, czamu sie niy leczysz? (Wciąż kaszlesz, dlaczego nie idziesz do lekarza?”)

Cołki

Cały, całkowity, zupełny. Np. [Kliknij i posłuchaj] Cołki dziyń ino robota a robota! („Cały dzień tylko praca i praca”)

Hałskyjza

ser domowy z kminkiem. Np. [Kliknij i posłuchaj] Hałskyjza najlepiej nie wonio! („Ten ser nie pachnie najlepiej”)

Kidać, pokidać się

poplamić się, polać się. Np. [Kliknij i posłuchaj] Ty, dej se pozór i nie kidej się żurym („Hej, uważaj i polej się żurem”)

Beztydziyń, na beztydziyń

na co dzień, w tygodniu, w dzień powszedni. Np. [Kliknij i posłuchaj] Tego nie bier, to mosz szaket na beztydziyń („Tego ubrania nie bierz, to jest marynarka na co dzień”)

Czyta red. Witold Stech

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.