Jan Sroka

Sławno: Ślady historii ukryte pod ulicami. Archeolodzy powinni być tu częściej

Zdjęcie przedstawia kamienno-ceglane fundamenty kamienicy przy ulicy Basztowej (2016) Fot. archiwum Jana Sroki Zdjęcie przedstawia kamienno-ceglane fundamenty kamienicy przy ulicy Basztowej (2016)
Jan Sroka

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku podjęto w Sławnie decyzję o budowie nowej oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej. Stara kanalizacja łączyła funkcję odprowadzania ścieków komunalnych i deszczówki.

Ta połączona funkcja wiązała się z odprowadzaniem ścieków do rzek przepływających przez miasto. Przez kilka lat wybudowano więc wiele nowych kilometrów kanalizacji, także w rejonie miasta lokacyjnego. Dotąd zainteresowanie archeologów miastem nie było duże, choć na terenie zniszczonego w 1945 roku śródmieścia powstało wiele nowych budynków - „bloków” - ale roboty ziemne nie poprzedzały wyprzedzające je badania archeologów. Dopiero w latach 90-tych, w związku z wykopami pod kanalizację, na sławieńskiej starówce badania przeprowadzali poznańscy archeolodzy: Włodzimierz Rączkowski i Piotr Wawrzyniak.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jan Sroka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.